Türkiye'de 1960 sonrası muhalefet düşüncesinin oluşumunda basının rolü
  1. Tez No: 162898
  2. Yazar: BİLGE KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ABSTRACT The topic of this study is the role the press played in forming the opposition notion in Turkey after 1960. The opposition movements in Turkey, opposition parties, approach of the press, implementations on the opposition press as of the early years of the proclamation of the republic and the role of the press within the opposition which emerged with the new Constitution after 1960 are the studied issues within the framework of the topic. Discourses of the press are focused on during the study. Therefore, important press agencies of those years are handled from a qualitative aspect. The influence of the press on the opposition formations after 1960 is discovered by analyzing the course of opposition movements in Turkey as of the early periods of the Republic. To this end, the period between 1923 and 1970 is tackled. And it is concluded that the opposition press in Turkey became effective in the literal sense under the influence of the Constitution of 1961, and as a result of this, political pluralism experienced more than ever. OZET Bu çalışmamn konusu, Türkiye'de 1960 sonrası muhalefet düşüncesinin oluşmasında basının rolüdür. Konu çerçevesinde, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren, Türkiye'de oluşan muhalefet hareketleri, muhalefet partileri, basının bunlara yaklaşımı, muhalif basına yönelik uygulamalar ve 1960 sonrası yeni anayasayla birlikte doğan muhalefette basının rolü incelenmiştir. Çalışmada dönemin basınç organlarının söylemleri üzerinde durulmuştur. Bu nedenle ele alman yılların önemli yayın organları niteliksel açıdan incelenmiştir. Çalışmayla Cumhuriyet'in ilk dönemlerinden itibaren Türkiye'de muhalif hareketlerin seyri incelenerek, 1960 sonrası, basının muhalif oluşumlara nasıl etki ettiğini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla, 1923-1970 yıllan arası ele alınmıştır. Çalışmayla, Türkiye'de muhalif basının gerçek anlamda 1961 Anayasası'nın etkisiyle etkin duruma geldiği; bunun sonucunda da ülkede siyasi çoğulculuğun daha çok yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. 158
Özet (Çeviri)