Değişik yargı kolu uygulamalarında iş görmezlikten doğan tazminatlar
  1. Tez No: 162899
  2. Yazar: MURAT DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
178 ÖZET Türk hukukunda, cismani zarara uğrayan kişinin zararının ne şekilde hesaplanacağı düzenlenmiş değildir. Bu nedenle, uygulamada, zararın hesaplanma şekli yargı kararlan ile belirlenmektedir. Yargıtay, Danıştay ve Askeri Yüksek idare Mahkemesi, tazminatın hesaplanması konusunda yıllar içerisinde farklı sistemler geliştirmişlerdir. Çalışmamızda, Yargıtay, Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin daimi iş göremezlikten kaynaklanan tazminatların hesabı konusundaki uygulamalarının ortaya konulması ve farklı uygulamaların birbiri ile mukayese edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, tazminat hesabının unsurları her mahkeme için ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, bütün sübjektif unsurları aynı olan, bir işçi, bir polis memuru ve bir yedek subay askerin çalışma ilişkisi içerisinde, daimi iş göremezliği ile sonuçlanan bir kazaya uğraması halinde, istihdam edenden talep edebilecekleri tazminatlar hesaplanmıştır. Çalışmamız tazminatların farklı çıkmasının nedenlerini ortaya koymaktadır. Bunlar, her üç grup çalışanın farklı mevzuat hükümlerine tabi olması, zarar görmeleri halinde kendilerine sosyal güvenlik kuruluşlarınca yapılan yardımların farklı olması ve tazminatın hesaplanması konusunda mahkemelerin farklı usuller tespit etmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
179 SUMMARY In Turkish law, there is no regularity to determine the amount of the corporal injury of a person. Accordingly, in practice, the determination of the corporal injury is decided by the opinion of the court. The Supreme Court of Appeals (Yargıtay), the State Counsil (Danıştay), and the Military High Superintendent Court (Askeri Yüksek İdare Mahkemesi) have developed different systems to determine the amount of compansation of the corporal injury. In our study, we aimed to evaluate and to compare the different practices performed by The Supreme Court of Appeals, the State Counsil, and the Military High Superintendent Court regarding to determine the amount of compansation resulting from permenant loss of function. For this purpose, each detail that is used to determine the amount of the compensation were seperately examined. In the last section of our study, we calculate the amount of compensation that a regular worker, a policeman, and a lowest ranking army officer may claim from their employers after an accident resulting permenant loss of function, supposing that all those employees have identical subjective characteristics. Our study discloses the reasons of different amounts of compensations in different employements. Those are, different positive law that those different employees are subject to, different amount of help made by the social security foundations in case of any injury, and different procedures that different courts developed to determine the amount of calculation.