Şanghay İşbirliği Örgütü: Yapısal ve işlevsel bir değerlendirme
  1. Tez No: 162897
  2. Yazar: MEDGAT OLZHAYEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
174 ÖZET Bu çalışma, Şanghay İşbirliği örgütü'nü ele almaktadır, örgüt, 26 Nisan 1996'da, Şanghay Beşlisi adı ile Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan arasında sınır görüşmeleri yapmak üzere kurulmuştur, örgüt, çarlık Rusyası zamanından bu yana var olan belirsiz sınırlar ele almıştır. Sınırların belirlenmesi, sınırdaki ticareti ve güvenliği sağlamak ve uyuşturucu trafiği ile terörist ilan edilen grupların faaliyetlerini engellemek açısından ve bölgesel güvenliğin sağlanması açısından önemli olduğundan, ülkeler, bu sorunları çözmek ve kendi içlerindeki ekonomik ve siyasi sorunlara yoğunlaşmak için bir araya gelmişlerdir. 15 Haziran 2001 tarihi, Şanghay'da Teşkilat'ın“resmi doğum günü”sayılmaktadır. Teşkilat; dünya topluluğunun odak noktasını oluşturmaktadır. Çünkü, dünya, kuruluşundan beri, Şanghay İşbirliği örgütü'nü sağlam politik ve ekonomik potansiyele sahip, medeniyetin ileriye dönük çok yönlü birliklerinden biri olarak görmüştür. Şanghay işbirliği örgütü'nün organizasyon yapısı; kısa bir süre içerisinde gerçekleşmiştir. 7 Haziran 2002'de St. Petersburg'ta yapılan Şanghay İşbirliği örgütü zirvesinde; Şanghay İşbirliği örgütü'nün ana tüzük belgesi olan deklarasyonu kabul edildi. 29 Mayıs 2003'te Moskova'da gerçekleştirilen zirvede ise, Şanghay İşbirliği örgütü organlarının çalışmalarını düzene sokan normları içeren yoğun belge paketi onaylandı. Hükümet Başkanları Konseyi, 23 Eylül 2003'te Pekin'de Şanghay İşbirliği Teşkilatı'nın 2004 yılı bütçesi onaylandı. Bütün bunlar; Şanghay İşbirliği Teşkilatı'nın daimi faaliyette bulunan organlarının yani Pekin'deki Sekreterliğin ve 2004 yılı başlarından itibaren Taşkent'te yürütme organı olarak çalışan Bölgesel Anti-Terör Merkezi'nin resmi olarak, işletmeye açılmasını sağladı. Altı ülkenin Deklarasyon'da çizilen yollardaki işbirliğinin hayata geçirilmesini ayarlama süreci; organizasyonun oluşumuyla paralel olarak "^yürütülmektedir. Yeni tehditlerle mücadele alanında ortaklaşa gerçekleştirilen çalışma; öncelik verilen en önemli konulardan biridir.
Özet (Çeviri)
175 ABSTRACT This work is about The Shanghai Cooperation Organization. This cooperation was set up by the name of 'Shanghai Five' with the meeting of Border Areas along China, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan in 26th of April, 1996. The cooperation includes matters of undefined borders from the russian tsar time. These countries came to one place to solve matters like determining borders, to provide trade and security on borders and to hinder activities of terroristic groups. The official birthday of Organization is 15th of June, 2001. The organization forms the focus point of world community. Because the world accepted the formation of The Shanghai Cooperation Organization like the owner of stable policy and economic potentials and value it with the future of culture in the different sides. The organizational formation of this Cooperation realized in the very short time. During the meeting in St.-Petersburg which was in 15th of June, 2001 the declaration which is the main regulations was accepted. And in 29th of May, 2003 in Moscow the document with norms was ratified which ordered the workshops. In 23rd of September, 2003 in Beijing The SCO's budget of 2004 has been ratified. All of these strengthened official working of The Shanghai Cooperation Organization's organs who is in permanent activity that is the Secretary in Beijing and the Regional Antiterroristic Center which works like working organ in Tashkent from the beginning of 2004. Regulation process of cooperation which is shown in Declaration of six countries is working in paralel with the formation of organization. The work which is forming in the struggle of new threats is the main topic by priority.