Toplumsal değişme yaratmanın bir aracı olarak halkla ilişkiler ve kadının değişimi üzerine bir araştırma
- Tez No: 162908
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Örgütlerin planlı bir şekilde yürüttükleri halkla ilişkiler çalışmaları, hedef kitlede meydana gelen değişimi yönlendirmelerinin yanı sıra örgüt olarak kendisini de bu değişime uyarlama görevini üstlenmektedir. Değişme sürecinde meydana gelen/gelebilen ekonomik-sosyal krizlerin yine halkla ilişkilerin bir tampon kurum olarak değerlendirilmesi ve iyi bir kriz yönetimiyle aşılabilir. Ayrıca halkla ilişkiler değişen grupların birbiriyle uzlaşma yeteneklerini geliştirmekte ve uzlaşı için uygun ortamı yaratmaktadır. Hükümetlerin iki temel görevi vardır: politika oluşturmak ve uygulamak. Modernleştirme politikası dolayısıyla hükümet tarafindan geliştirilir ve uygulanır. Hükümetlerin uygulamaya yönelik en etkin araçlarından birisi eğitimdir. Bu nedenle temel değişme kriteri olarak eğitim/okuryazarlık, bir başka deyişle öğrenme bu araştırmanın odağını oluşturur. Çünkü okuryazarlık, düşünce biçiminin değişiminden, çocuk ölümlerine, halk sağlığından, nüfus planlamasına kadar toplumun yaşam kalitesini değiştiren temel öğedir. Çalışmanın temel amacı halkla ilişkilerin, öğrenme ve ikna etme yöntemleri aracılığıyla, toplumsal değişmeyi yönlendirebileceğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada toplum merkezleri bünyesinde yürütülen uygulamalar değerlendirilecek ve bu merkezlerden hizmet alan kadınlar aracılığıyla kentlileşme süreci incelenecektir. Araştırma, Şafaktepe Toplum Merkezi'nde Ankara'ya göçle gelen ve AÇEV kapsamında geliştirilen lYOP işlevsel yetişkin okuryazarlık programına katılan 25 kadınla yarı yapılandırılmış görüşme ve katılımcı gözlem teknikleri ile yürütülmüştür.268 Araştırmada toplumsal değişme halkla ilişkiler yöntem ve teknikleri planlı politikalar çerçevesinde kullanılabilirse değişmenin istenilen yönde gerçekleştirelebileceği saptanmıştır. Bu nedenle toplum merkezleri göçmen nüfusun değişmesini, kentlileşmesini sağlayan en temel mekanizmalardan biridir.
Özet (Çeviri)
Well planned public relation practices of organizations not only steer their relations with their environment, but also change the organization itself along the way. The economic/social crises that may break out along the social developments may also be managed without much damage by public relations as it acts as a buffer organization. In addition, public relations develops the consensus making abilities among groups in conflict, and creates an environment for reaching a consensus. In particular, public relations is a very effective tool in forming state policies, and in managing the conflicts. Goverments have two major duties: to develop policies and to execute them. Modernization policy is similarly developed and executed by the goverment. On the other hand, education is one of the most effective tools for the goverments to execute policies. Therefore, education/literacy, in other words, learning stands for a criteria for measuring the transformation, and forms the focus of the current study. Literacy is the common ingredient in determining the quality of life extending from transforming the thought process, to child mortality, from public health to population control. The main objective of this study is to show that public relations may steer the social development in any direction by means of teach ing and persuation tools. In this study the programs impemented in“social centers”will be evaluated, and urbanization process will be investigated in regards to women involved in these“social centers”. The current research is based on the interviews with and participatory observations on the 25 women, who migrated to Ankara form rural areas in a timespan of a decade, and enrolled in the literacy program, IYOP, developed by AÇEV.270 The research shows that social change and urbanization can effectively be administered if public relations methods and techniques are employed together with well planned policies. It is therefore argued that“social centers”are one of the main mechanisms to urbanize population who migrated to cities from rural areas.