Seismic performance evaluation of public buildings in İstanbul metropolitan area
İstanbul'daki devlet okullarının deprem yönünden performanslarının değerlendirilmesi
- Tez No: 162909
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZAL YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET İSTANBUL'DAKİ DEVLET OKULLARININ DEPREM YÖNÜNDEN PERFORMANSLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Okullar depremden sonrada fonksiyonlarını devam ettirebilmelidirler. Dolayısıyla okul binalarının depreme dayanıklı olması, deprem öncesi olduğu kadar deprem sonrası kurtarma faaliyetleri içinde son derece özel bir önem arzeder. Bu çalışmada amaç, İstanbul'da bulunan devlet okullarının performanslarının değerlendirilmesidir. Buna göre, İstanbul İli sınırlarında yapımı tamamlanan devlet okullarında, ağırlıklı olarak uygulanmış 3 tip proje seçilmiş, bu tip projeler farklı kat adetlerine göre değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu tip projelerin 1975 ve 1998 yönetmeliklerine göre analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada ayrıca yukarıdaki performans değerlendirmelere ek olarak bir ön-inceleme metodu uygulanmıştır. Depremden dolayı oluşabilecek hasarları en aza indirgemek için, okulların depreme dayanıklılığı deprem öncesi hızlı ve gözleme dayalı bir metod olan Amerika Uygulamalı Teknoloji Kurulu'na ait Hızlı Gözlemsel İnceleme metodu ile incelenmiştir. Uygulanan metod aslında devlet okullarının depreme karşı dayanıklılığını sınıflandırır ve ayrıntılı analizlere ihtiyaçları olup olmadığını belirler. Kullanılan bu metod konuyu sadece mühendislik ve emniyet açısından değerlendirir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC PERFORMANCE EVALUATION OF PUBLIC SCHOOL BUILDINGS IN ISTANBUL METROPOLITAN AREA by Burç Ekser Earthquake resistance of school buildings deserves special attention with respect to seismic safety because of their occupancy characteristics and their importance to immediate and long-term earthquake disaster relief and recovery efforts. The aim of the study is that the seismic performance evaluation of public school buildings in Istanbul. According to this, in Istanbul, three different types of projects are practiced and evaluated for public schools constructed due to different number of stories and different earthquake zones. Besides, these kinds of projects were analyzed in terms of 1975 and 1998 Turkish Codes. In addition to the seismic performance evaluation of public schools, a preliminary screening procedure was carried out in that study. To eliminate the losses caused by earthquakes, the earthquake resistance of the school building must be examined by quick and easy method which is Rapid Visual Screening Procedure prepared by Applied Technology Council. Actually, the method which was carried out, is classified the earthquake resistance of the public schools and determined a detailed evaluation is required or not. rv