Değişik virusların değişik doku kültürlerinde üreme özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 162910
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİP GÜMRÜKÇÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
- 48 - ÖZET Hela, Hep-2, Vero, RK-13, MDBK,ve BHK-21 devamlı doku kültür lerinde; Poliovirus (tip 1, 2, 3), Koksaki virus (tip B 2, 3), Her pes Bimpleks (tip 1, 2), Kabakulak virusu, Kizamik virusu. Parainf luenza virus (tip 2, 3) ve Vaksinya virüsün üreme özelliklerini in celedik. Yaptığımız bu çalışmada, Vero doku kültürünün kullandığımız tüm viruslara duyarlı ve dayanıklı olduğunu, RK-13 doku kültürünün ise virus duyarlılığının az olmasına karşılık dayanıklı bir doku kültürü olduğunu saptadık,, Parainfluenza (tip 2, 3) virusları ile en yüksek hemaglütinas- yon titresini (1/64) BHK-21 doku kültüründe, Kabakulak virusu ile en yüksek hemaglütinasyon titresini (1/32) Vero doku kültüründe el de ettik«_ Hep-2 doku kültürünün kullandığımız virusların çoğuna duyarlı ancak dayanıksız olduğunu, MDBK doku kültürünün virus du yarlılığının az, dayanıklılığının ise HeLa, Hep-2 ve BHK-21 den fazla, Vero ve RK-13 den az olduğunu saptadık» Sonuç olarak, bu viruslarla yapılacak çalışmalarda en uygun devamlı doku kültürünün Vero olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
- 49 - VI. SUMMARY We investigated the growth properties of Polio (type 1, 2, 3), Coxsackie (type B 2, 3), Adeno (type 1), Herpes Simplex ( type 1, 2), Mumps, Measles, Parainfluenza (type 2, 3) and Vaccinia viruses in HeLa, Hep-2, Vero, RK-13, MDBK and BHK-21 tissue culture» In this study we observed that Vero and HeLa cells were susceptible for^all viruses used, but Vero cells more stable then HeLa cells, RK-13 tissue culture cells, in spite of being wery stable were not very susceptible for many viruses «> We have got the highest hemagglutination titer in BHK-21 tissue culture for Parainfluenza type 2 and 3 (I/64), and in Vero culture for Mumps (1/32) virus. We have also shown that Hep-2 Sells were susceptible for the most of the viruses used, but they were also unstable. Virus susceptibility of MDBK cells were less thea t the other tissue culture cells, but the stability were more then HeLa, Hep-2 and BHK-21 cells and less then Vero and RK-13 cells. As a result, we can say that in studies that will b§ done with these viruses Vero tissue culture convenient.