18. ve 20. yüzyıllarda Türklerde müzik yayıncılığı musikî mecmuaları
Music publishing and traditional Turkish music magazines of Turks in the 18th and centuries
- Tez No: 162919
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERHAT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 18. VE 20. YÜZYILLARDA TÜRKLERDE MUZIK YAYINCILIĞI VE MUSİKÎ MECMUALARI ERHAN SİRKE Danışman : Yrd.Doç.Dr. Serhat YENER 2005, Sayfa: 76 Jüri: Prof. Dr. Babek KURBANOV Yrd.Doç.Dr. Serhat YENER Yrd.Doç.Dr. Selman CAN Bu çalışmanın amacı, geleneksel Türk Müziği 'nde XIX. Yüzyılda başlayan müzik yayıncılığı ve bunun akabinde yayınlanan musikî mecmualarının tarihi gelişimini ele almak, gerek güfte mecmuaları, gerekse nota yayınlarının Türk Müziği'nin gelişimine olan katkılarım incelemektir. Müzik yayıncılığı, müzik tarihimizin aydınlatılamamış bir kesimini oluşturmaktadır. Konu bir bütün olarak ele alınamamış, çeşitli dergilerde çıkan kimi önemli yazılar dağınık bir biçimde kalmış, belgeler bir araya getirilememiştir
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS MUSIC PUBLISHING AND TRADITIONAL TURKISH MUSIC MAGAZINES OF TURKS IN THE 18th AND 20th CENTURIES Erhan SİRKE Supervisor : Assist.Prof.Dr. Serhat YENER 2005, Page: 76 Jury : Prof.Dr. Babek KURBANOV Assist.Prof.Dr. Serhat YENER Assist.Prof.Dr. Selman CAN The aim of the this study, is to consider the historical development of XIX. Century magazines in traditional Turkish music and investigate both lyrics magazines and note editions contributions to the progression of Turkish music. Publications of music is an englightened part of our history of music. The subject was not considered as a whole, various important writings appeared on magazines stayed scattered, and the documents were not collected.