Göstergesel niteliğiyle sanat yapıtlarının reklam imgesi olarak kullanılması
To be employed as advertisement image works of art having indicatoral qualty
- Tez No: 162920
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİYE EYİGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
m ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GÖSTERGESEL NİTELİĞİYLE SANAT YAPITLARININ REKLAM İMGESİ OLARAK KULLANILMASI Mutlu SEVEN Danışman : Yrd. Doç. Fevziye EYİGÖR 2005 - Sayfa : 111 Jüri : Yrd. Doç. Fevziye EYİGÖR Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU Yrd. Doç. Salih DENLİ Sanatın toplumlar üzerindeki yönlendirici gücü yadsınamayacak bir gerçektir. Bir üst yapı kurumu olarak sanat, yoğun anlamların üretildiği bir alan oluşturur. Bu nedenle sanat yapıtları, üst kültürel üretim nesneleridir. Sahip olduğu bu gibi niteliklerden dolayı, farklı üretim modelleri için kaynak oluşturur. Bu alanlardan birisi de reklamdır. Üretim-tüketim ilişkisinin doğal bir sonucu olan reklam, iletişimin pazarlama boyutunu kapsar. Geniş halk yığınlarının, artan tüketim seçenekleri karşısında tercih yapması söz konusudur. Teknolojiye bağlı olarak iletişim olanaklarının artması, üreticiden tüketiciye doğru, ürün ve hizmet tanıtımı açısından geniş bir alan yaratır. Reklamda, tanıtımı yapılan unsurların, diğerlerinden fark yaratması hedeflenir. Çeşitli yöntemlerle elde edilen bu fark, reklamı görünür kılar. Elde edilen yeni dizge(ler) çeşitli anlam katmanlarını olası kılar. Göstergesel niteliğe sahip olan sanat yapıtları, reklamda hedeflenen farkı yaratmada aracılık etmekte, çözümlenmesi gereken anlam kodlarına dönüşmektedir. Üretim-tüketim bağlamında, reklamın sanatsal niteliği ile sanat yapıtlarının yeniden üretilebilirliği ve aralarındaki ilişki, her zaman için yeni yaklaşımlara açık bir alan yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS TO BE EMPLOYED AS ADVERTISEMENT IMAGE WORKS OF ART HAVING INDICATORAL QUALITY Mutlu SEVEN Supervisor : Assist. Prof. Fevziye EYİGÖR 2005 - Page : 111 Jury : Assist. Prof. Fevziye EYİGÖR Assist. Prof. Mehmet KAVUKÇU Assist. Prof. Salih DENLİ Canalizing influence of art on societies is an unavoid reality. Art, as a superstructure association, forms a field where deep meanings are produced. Therefore, works of art are the objects of uppercultural production. And as a result of these qualities of the art, it is a forms source for different production models. And one of these fields is advertisement. Advertisement, as a natural result of production-consumption relations, includes marketing dimension of communication. Masses of people are required to make a choice of alternetives in rising consumtion. Depend upon the technology, increase in communicative possibilities forms a large area from the producer to the consumer in terms of introduction of product and service. The elements introduced at advertisement are aimed to make a difference from the others. This difference wich is attained by means of various methods makes visual to advertisement. Attained findings new arrangements make a possible various meaning layers. Works of art having to indicatoral quality to act as an intermediary in order to aimed to difference in advertisement and it changes into meaning codes which are required to be analiyzed. In terms of production-consumption artistic quality of advertisement with remakeable of works of art and in between them relation always form an area which to make a possible to new approaches.