J. Locke'da insan özgürlüğü ve hukuk
Human freedom and right in J.Locke
- Tez No: 162927
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ JOHN LOCKE'DA İNSAN ÖZGÜRLÜĞÜ VE HUKUK Mustafa DEMİR Danışman: Doç Dr. H. Ömer ÖZDEN 2005- SAYFA: 174 Jüri :Prof Dr. Ali EROĞLU Doç. Dr. H. Ömer ÖZDEN YrdDoç Dr. Osman ELMALI Özgürlük, insanın zihninde yaratılışından var olan bir duygudur. Özgürlük, tam olarak belirli olmayan soyut bir kavramdır. Locke, özgürlük idesiyle hukuk idesini bir noktada buluşturmak için doğal hukuk kavramının gerekliliğini dile getirmiştir. Hukuk, insanların birbirlerine karşı olan ilişkilerinin soyut yapısını ve davranış şekillerini içerir. Hukukun soyutluğunun maddi aleme indirgenmesi ve imkanı, devletin onu uygulamasındaki maharet ve hassasiyet tararından belirlenir. Locke, devletlerin hukuku uygularken insanların ve toplumun kendisinde barındırdığı özgürlük isteğini veya idesini zedelemeden ve bunu dikkate alarak kanunları yapması ve uygulaması gerektiğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS HUMAN FREEDOM AND RIGHT IN JOHN LOCKE Mustafa DEMİR Supervisor: Assoc. Prof. Dr. H.Ömer ÖZDEN 2005- PAGE: 174 Jury :Prof. Dr. Ali ERO?LU Assoc. Prof. Dr. H. Ömer ÖZDEN Yrd. Doç Dr. Osman ELMALI Freedom, is a sensation in mind of persons since of the humankind to be created. Freedom which is not definite is an abstract concept. Locke expressed necessity of natural law for to get together idea of freedom and idea of right in a point. Right contains the abstract structure and manner of behavior which person has bounded by of it. To take down abstract of Right and possibility of put it into practice to be determined by sensitiveness and skill of the government in put it into practice. Locke emphasizes it is necessity that State doesn't damage the idea of freedom which is to be in mind of persons and memory of community.