Çok boyutlu ölçekleme analizi ve uyum analiziyle gayrisafi yurtiçi hâsıla değerlerine göre Türkiye'deki coğrafi bölgelerin kümelenmesi(1975-2000)
Clustering the georaphic regions in Turkey according to gross domestic product using multimensional scaling analysis and correpondence analysis(1975-2000)
  1. Tez No: 162928
  2. Yazar: EMRAH TALAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKAN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÇOK BOYUTLU ÖLÇEKLEME ANALİZİ VE UYUM ANALİZİYLE GAYRİSAFİ YURTİÇİ HÂSILA DEĞERLERİNE GÖRE TÜRKİYE'DEKİ COĞRAFİ BÖLGELERİN KÜMELENMESİ (1975-2000) Emrah TALAŞ 2005 Sayfa: 128 Jüri: Doç.Dr. Erkan OKTAY (Danışman) Prof.Dr. Alaaddin BAŞAR Prof.Dr. Necati YILDIZ Prof.Dr. Ahmet ÖZTÜRK Prof.Dr. Osman DEMİRDÖĞEN Çok değişkenli istatistiksel metotlar, çok sayıda değişkenden oluşan kompleks veri setlerinin analiz edilmesi ile ilgili tekniklerdir. Bu çalışmada çok değişkenli istatistiksel metotlarından boyut indirgeme teknikleri incelenmiştir. Sosyal bilimlerde boyut indirgeme tekniklerinin kullanımı ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi tezin amacını teşkil etmektedir. Tezin teori bölümünde boyut indirgeme tekniklerinden temel bileşenler analizi, çok boyutlu ölçekleme analizi ve uyum analizi incelenmiştir. Uygulama bölümünde, 1975 yılından 2000 yılma kadar Türkiye'de Gayrisafı Yurtiçi Hasılayı oluşturan sektörler beşer yıllık dönemler halinde takdim edilmiştir. Daha sonra teori bölümünde izah edilen analiz metotları kullanılarak ekonomik göstergelerin beşer yıllık dönemler halinde bölgeler itibariyle dağılımı incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Uygulama, hangi faaliyet kollarının hangi bölgelerde yoğunlaştığını, hangi faaliyet kollarının hangi bölgelerde çeşitlilik arz ettiğini göstermesi bakımından anlamlıdır. Böylece karar vericiler sektörel çeşitlilik ve sektörel yoğunlaşma açısından bölgeleri daha iyi tanıyıp uygun politikalar geliştirebilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS CLUSTERING THE GEOGRAPHIC REGIONS IN TURKEY ACCORDING TO GROSS DOMESTIC PRODUCT USING MULTIDIMENSIONAL SCALING ANALYSIS AND CORRESPONDENCE ANALYSIS (1975-2000) Emrah TALAŞ 2005 Page: 128 Jüri: Assoc.Prof.Dr. Erkan OKTAY (Supervisor) Prof.Dr. Alaaddin BAŞAR Prof.Dr. Necati YILDIZ Prof.Dr. Ahmet ÖZTÜRK Prof.Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Multivariate statistical analysis is a combination of techniques pertaining to analyzing complex and mass data. This study focuses on dimension reduction techniques, one of the multivariate statistical analyses. The aim of the thesis is to point out how to use dimension reduction techniques in social sciences and to evaluate the results reached. Theoretical part of the thesis describes principal components analysis, multidimensional scaling analysis and correspondence analysis, which are dimensional reduction techniques. In the application part of the study, the period from 1995 to 2000 in Turkey has been divided five year periods. Gross Domestic Product per Capita by Sectors in the five years has been evaluated by means of correspondence analysis and multidimensional scaling analysis. This study is quite significant with respect to revealing which sectors intensify in what regions, and which sectors show diversity in what regions. In this manner, closely identifying the region, decision makers may develop right policies concerning sectoral diversity and concentration.