Vadeli işlem piyasalarında işlem maliyeti ve kredilendirme
- Tez No: 162935
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
m ÖZET Vadeli işlemler; belli tutardaki mal, döviz, menkul kıymet ya da finansal göstergenin önceden belirlenen bir fiyattan gelecekteki belirli bir tarihte teslim edileceğine ilişkin alım satım anlaşmalarıdır. Vadeli işlem piyasaları ise bu alım satım sözleşmelerinin yapıldığı ve el değiştirdiği piyasalardır. Bu piyasaların varolması için fiyatların bir risk transferi gerektirecek kadar değişken olması gerekir. Vadeli işlem piyasaları, kuruldukları ülkelerde risk transferi, sermaye oluşumunun kolaylaştırılması, fiyat oluşumunun etkinleştirilmesi ve bilgi sağlanması gibi ekonomik işlevleri yerine getirirler. Bu işlevlerin etkin olarak yerine getirilmesi ise vadeli işlem piyasalarının kuruldukları ülkelerin ekonomik gelişmişlik durumuna göre değişmektedir. Vadeli işlem piyasaları likit değerlerde piyasalar arası fiyat farkı yaratarak yeni likit değerler oluşmasına aracılık etmişlerdir. Günümüzde bu piyasalarda alım satımı yapılan vadeli işlem sözleşmeleri finansal piyasalarda önemli bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadırlar. Finansal piyasalar gelişmiş ekonomilerin ayrılmaz bir parçasıdır. Vadeli işlem piyasaları ise bu ekonomik gelişmeyi yakalamış ülkelerde finansal derinlik kazanma sürecinin önemli bir parçası olmuş ve finansal piyasaların gelişimine büyük katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT Futures, are buying and selling agreement concerning with certain amount of goods exchange, stocks and bonds or financial indicator's delivery in the future with a fixed price before. Futures markets are the markets in which these buying and selling contracts are changed in order. For these markets to be exist, the prices should be changeable enough to require a risk transfer. The futures markets, in the countries where they are established, provides economic functions like risk transfer, facilitating capital formation, making price formation effective and providing information. Making these functions effective depends on the economic development levels of the countries where the futures markets have established. Futures markets facilitate new liquid values by creating price gaps between the markets in terms of liquid values. At present, the futures contracts in this market which are bought and sold are used as an important investment instrument in financial markets. Financial markets are indispensable parts of the developed economies. Futures markets are important parts to deepen the financial markets in developed countries and provide invaluable contribution to the financial markets to develop.