La Boz de Türkiye dergisi- Türkiye'nin Sesi gazetesi ve Türk basın tarihindeki yeri ve önemi
The periodical of La boz de Türkiye, the Periodical of Voice of Türkiye and their importance in Turkish history
  1. Tez No: 162941
  2. Yazar: ERDEM ÇANAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GALİP ALÇITEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 618
Özet
ÖZET Anadolu'da varlıkları çok eskiye dayanmakla birlikte günümüz Türkiye Yahudilerinin kökeni 1492 yılında İspanya'dan Osmanlı topraklarına doğru gerçekleşen göçe dayanmaktadır. Bu göçler sonucunda Yahudiler, belli bir kültürel birikimi de beraberlerinde getirmişlerdir. Osmanlı Devletine gelen bu Yahudilerin kullandıkları ve Judeo-Espanyolca(Ladino) olarak adlandırılan lisanları, kısa sürede imparatorluktaki Yahudilerin gündelik dili haline gelmiştir. Bunların beraberlerinde getirdikleri en önemli yeniliklerden birisi de matbaa teknolojisidir. Ancak zamanla imparatorluktaki diğer azınlıklar bu tekniği geliştirme ve kullanmada Yahudilerden daha üstün duruma gelmişlerdir. Nitekim Rumlar ilk gazetelerini 1831'de, Ermeniler 1839'da yayınlamışken Yahudiler ancak 1842 yılında yayınlamışlar ve bu yayın faaliyetlerini günümüze kadar da kesintisiz olarak devam ettirmişlerdir. îlk önceleri Judeo-Espanyolca olarak yayınlanan gazeteler zamanla Osmanlı Türkçe'si, Rusça, Fransızca ve Cumhuriyet dönemi ile birlikte Türkçe yayınlanmıştır. Günümüzde ise ağırlıklı olarak Türkiye Türkçe 'siyle devam etmektedir. Çalışma konumuz Yahudiler tarafından ülkemizde yayınlanan süreli yayınlardan olan Boz de Türkiye dergisi ve devamı mahiyetinde olan Türkiye'nin Sesi gazetesidir. Bunları Türkiye Yahudileri tarafından yayınlanmış olan diğer süreli yayınlardan farklı kılan en önemli özellikleri yayınlandıkları dönem ve dilleridir. Bu çalışmada adı geçen iki yayın çeşitli yönleri ile ele alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the history of Jewish people in Anatolia goes back to older times, today's Jewish people's root of Turkey is based on the migration originated in 1492 from Spain to Ottoman Empire. As a result of these migrations, they have brought their cultural values together with them. These Jewish people's language called Judeo-Spanish (Ladino) has become their daily communication language in a short period of time in Ottoman Empire. One of the most important novelties that they brought together was the technology of the printing press. Nevertheless, other minority people in the Empire outrivaled the Jews in terms of using and developing this technique. Thus, Anatolian Greeks issued their first newspaper in 1831, Armenians issued in 1839; on the other hand, the Jews issued their first newspaper in 1 842, and continued the printing till today without interruption. At the beginning, the newspapers were printed in Judeo-Spanish; in course of time, these papers have been printed in Ottoman Turkish, Russian, French and Turkish after the foundation of Turkish Republic. Today, the language of the newspapers printed by the Jews is commonly Turkish. Our topic in this work is the periodicals named Boz de Turkey Magazine and the sequel of it called Turkey's Voice Newspaper. The most important characteristics of these papers among other periodicals are the era of their printing and their language. In this study, these two aforementioned periodicals will be dealt from different perspectives.