Effects or seismic load patterns in pushover analysis of buildings
  1. Tez No: 162952
  2. Yazar: ERİM GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NURAY AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta yükseklikteki çelik konstrüksüyon bir bina çerçevesine farklı Pushover Analizleri uygulamaktır. Deprem esnasında yapı içerisinde oluşan iç kuvvetleri temsil eden simik yükleme tiplerini, değişken eşdeğer sismik yükleme ve sabit sismik yükleme olarak ikiye ayırabiliriz. Bu çalışmada FEMA-356 klavuzunda gösterilen 5 farklı sismik yükleme tipi kullanılarak Pushover analizler yapılmıştır. Bu analizlere ek olarak, Anil K. Chopra ve Rakesh K. Goel tarafından 2001 senesinde sunulan Modal Pushover Analiz (MPA) yöntemi ve M. Nuray Aydinoğlu tarafından 2003 senesinde sunulan Incremental Response Spectrum Analiz (İRSA) yöntemleri de analiz edilmiştir. Bulunan analiz sonuçları birbirleriyle mukayese edilmeye çalışılmıştır. Ek bilgi olarak, FEMA-356 klavuzunda gösterilen adaptive yükleme (değişken eşdeğer sismik yüklemesi) tipi IRSA methodunun özel bir haliyle çözümlenmiştir. Bütün analizler karşılaştırma amacıyla 9-katli çelik konstrüksüyon binanın 2 boyutlu çerçevesine uygulanmıştır. Mevcut çerçeve son dönemlerde yapılan diğer çalışmalarla karşılaştınlabilir olabilmesi için Amarika'da yürütülen SAC Projesindeki benchmark bir binadan alınmıştır. Aynı zamanda analiz sonuçlan ise eşdeğer deplasman kuralı vasıtasıyla mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to perform different types of pushover analysis to a 9-storey Moment Resisting Frame. The significant differences between variant seismic loading and invariant seismic loadings are investigated by the comparison of the analysis results. Analysis results of five different FEMA-356 load patterns, used in Pushover Analysis, are compared with Modal Pushover Analysis (MPA) (Chopra, Goel, 2001) and Incremental Response Spectrum Analysis (IRSA)(Aydinoğlu, 2003); also adaptive load distribution mentioned in FEMA-356 is calculated by the special case of Incremental Response Spectrum Analysis (IRSA)(Aydinoğlu, 2003). For convenience, a 9-storey Benchmark Steel Moment Resisting Building from SAC project is used for the analysis, and equivalent displacement method is used for performance evaluation