Medyayı bir simülasyon modeli olarak yeniden değerlendirmek
Re-evaluating of media as a simulation model
- Tez No: 162969
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİ İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MEDYAYI BİR SİMÜLAS YON MODELİ OLARAK YENİDEN DEĞERLENDİRMEK Duygu ÖZSOY Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Naci İSPİR 2005- SAYFA:87 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Naci İSPİR Prof. Dr. Abdulkuddûs BİNGÖL Yrd. Doç. Dr. Uğur YAVUZ Bu çalışmanın amacı, batılı toplumların düşünsel, ahlaki, politik ve toplumsal alanlarda içinde bulunduğu sorunları Baudrillard'ın bakış açısı doğrultusunda ve medyanın sistem için oynadığı rolü ön plana çıkararak ele almaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, tüketimin toplumsal ve ekonomik değişimlere koşut olarak, tarihsel süreç içerisinde kazandığı yeni anlamlar değerlendirilmiş, Baudrillard'ın tüketim toplumu üzerine görüşleri aktarılmıştır. İkinci bölümde, düşünürün simülasyon kuramı anlatılmaya çalışılmış, üçüncü bölümdeyse; kitle iletişimi üzerine ortaya atılan temel kuramlar ve eleştiriler özetlenmiş; medya, Baudrillard'ın simülasyon kuramı kapsamında değerlendirilmiş, Baudrillard'ın yaklaşımı diğer medya kuramlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçta ise, Baudrillard'a yöneltilen eleştiriler ve düşünürün bu eleştirilere verdiği cevaplarla, Baudrillard'ın sistemin sonuna ilişkin görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT MASTER THESIS RE-EVALUATING OF MEDIA AS A SIMULATION MODEL Duygu ÖZSOY Supervisor: Assistant Professor Naci İSPİR 2005- PAGE:87 Jury: Assistant Professor Naci İSPİR Professor Abdulkuddûs BİNGÖL Assistant Professor Uğur YAVUZ The purpose of this study is to handle the mental, moral, political and social problems of western societies from the point of Baudrillard and by putting the role of media in the system foreground. The study is comprised of three chapters. In the firs chapter, the new meaning of consumption gained in the historical process paralel to the sociological and economic changes were evaluated, and ideas of Baudrillard on the consumption society are narrated. In the second chapter, the theory of simulation of the philosopher was tried to be explained, and in the third chapter, the basic theories and criticism remarked on the mass communication were summarized, and then media was evaluated in the concept of Baudrillard's simulation theory, and Baudrillard's approach was compared with other media theories. In the conclusion, the criticism directed to Baudrillard and his answers together with his ideas on the end of the system were given place.