Azerbaycan masalları üzerine bir araştırma: Masalların Propp metoduyla incelenmesi
A study of Azerian tales: Analyzing the tales with Propp method
  1. Tez No: 162968
  2. Yazar: ELİF BERRAK HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Azerbaycan Masalları Üzerine Bir Araştırma“ adlı bu yüksek lisans tezinde Ehliman AHUNDOV'un ”Azerbaycan Masalları“ adlı kitabındaki 24 masalın incelemesine yer verilmiştir. Çeşitli kitap ve makalelerden metoda dair bilgi edinilmiş; bu eserler masalların incelenmesinde kaynak olarak kullanılmıştır. Ana hatları itibariyle üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Propp metodu hakkında bilgi verilmiştir. ”Masalların İncelenmesi" başlığını taşıyan ikinci bölümde ise masalların Propp metoduyla incelenmesi yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Propp metodunun masallara uygulanmasıyla elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis called“A Research On Azerian Tales”24 tales in Ehliman AHUNDOV's“Azerian Tales”are placed. Soma information related to method have been obtained by the means of various boks and articles, these works have been used as a source of analyzing the tales. The study roughly consists of three sections. In the beginning section Propp method is explained. In the section with the headline of“Analyzing tales”, the study of 24 tales with Propp method is applied. In the third section the results obtained by the applying Propp method on tales are placed. Used sources are classified alphabetically according to names of authors in the bibliography.