Kur'an ve Hz. Peygamber'in uygulamaları ışığında cihad
Jihad in the light of Qur'an and applications of Prophiet Mohammad
- Tez No: 162970
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Cihad kavramı genel İslamî terminolojide geniş bir anlam alanına sahiptir. Bu yönüyle cihad, Allah'ın rızasını kazanmaya vesile teşkil eden her türlü gayreti ihtiva eder. Cihad, İslam hukukunda da tartışmalı bir konudur. Bir takım hukuki sonuçlar ihtiva etmesi, gaye ve mahiyeti bakımından diğer savaşlardan farklılık arz etmesi nedeniyle İslam hukukunda savaş, cihad olarak isimlendirilir. Ancak cihadın özellikle müsteşriklerce daha çok savaş anlamı öne çıkarılmıştır. Böylece İslam'ın şiddeti onaylayan bir din, Hz. Peygamber'in de kan döken bir peygamber olduğu iddialarından hareketle İslam'ın kılıç zoruyla yayıldığı ileri sürülmüştür. Hatta cihad, bütün insanların müslüman oluncaya kadar sürdürülecek silahlı bir mücadele şeklinde değerlendirilmiştir. f Halbuki Kur'an ve Hz. Peygamber'in uygulamalarında, müslümanlarla gayrimüslimler arasındaki ilişkiler barış esasına dayanır. Savaş ise müslümanların varlığına kastedenlere karşı verilen bir varlık mücadelesidir. Bu açıdan Hz. Peygamber'in bütün savaşları, meşru ve haklı gerekçelerle yapılmıştır. Son tahlilde cihad, İslam'ın evrensel ilkelerinin fert ve toplum planında sulh ve barış şartlarında tanıtımından ibarettir. Söz konusu tebliğ faaliyeti yapılırken, bir takım şiddet hareketleriyle en tabii haklan olan dini inanç hürriyetinin engellenmesi karşısında, Hz. Peygamber ve müslümanlar bir varlık mücadelesi, son çare ve çıkış yolu olarak savaşa zorlanmışlardır. Dolayısıyla bu araştırma, Kur'an ve Hz. Peygamber'in uygulamaları temelinde savaş boyutuyla cihadın tanım ve yerinin belirlenmesini gaye edinmektedir.
Özet (Çeviri)
The Jihad concept in general Islamic terminology contains a wide semantic field. With in this context jihad desciribed that every kind of endeavour to reach pleasant of God. Jihad is the thema which that discussied in Islamic Law. The war in Islamic Law is named as Jihad because of distinction from a other wars and to contain some juridical conclusions. But orientalists takes part priority especially that mean war than mean Jihad. Thus is assumed that a religion of Islam approves violence and the Prophet Mohammad is named that as a prophet who have shed blood mans by orientalists. Due to Islamic religion is assumed arguments that speared out by sword. Even so the concept jihad is considered that as struggle with weapons untill mans of all worlds to be Muslims. Whereas in the light of Qur'an and applications of Prophet Mohammad is seen that the relations Muslims with none-Muslims are based the principle of peace. The war is that as a struggle of existence against to be Muslims. In this from perpective, the all wars of Prophet Mohammad are legal and justice. In the final analysis the concept Jihad is consist of definition peace with Islamic universal principles in the individual and society. In the activities of Islamic invitation, the war is obligated Muslims as end way and struggle of life to against of religional faith freedom with some activities of violence. Consequently this investigation is aimed that desciription the place of jihad with dimension mean war in the basis light of Qur'an and applications Prophet Mohammad.