Haberciliğin dönüşümünde yapay zekâ etkisi: ChatGPT örneği
The impact of artificial intelligence on the transformation of journalism: The case of ChatGPT
  1. Tez No: 932272
  2. Yazar: RECEP ÖNGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, haberciliğin tarihsel evreleri incelenerek haber üretim süreçlerine etki eden dinamikleri ve yeni habercilik anlayışını ele almaktadır. İnternetin, geleneksel medyayı dönüştürmesi ve bunun haber üretim pratiklerine yansıyan etkileri, yeni medya perspektifiyle değerlendirilmektedir. Ayrıca günümüzde yapay zekâ teknolojileri kullanılarak hızlı bir biçimde haber üretimi gerçekleşmektedir. Bu durum, medyada güven algısına zarar veren dezenformasyon ve post-truth gibi kavramları tekrar gündeme getirmiştir. Bu kavramlar, Jean Baudrillard'ın simülasyon kuramı ekseninde değerlendirilmiştir. Yapay zekâ kullanılarak haber yazma işlemi, kavramsal olarak robot gazetecilik şeklinde açıklanmaktadır. Üretken yapay zekâ modeli ChatGPT, birçok alanda olduğu gibi robot gazetecilik kapsamında da kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma ekseninde ChatGPT'ye yönelik internet okur kitlesinin ve yapay zekâ alanındaki kanaat önderlerinin algılarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Öncelikle, kolayda örnekleme ile ulaşılan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin katıldığı odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Ardından ChatGPT etkisiyle gazeteciliğin enformasyon sürecinde yaşanan dönüşümleri anlamlandırmak adına, kartopu örnekleme tekniğiyle ulaşılan ve yapay zekâ alanında çalışmaları bulunan 4 akademisyen ile farklı medya kuruluşlarından 4 gazetecinin katılım sağladığı yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, öğrencilere ilişkin veriler fenomenolojik analiz tekniğiyle, uzman katılımcılara ilişkin veriler ise tematik analiz tekniğiyle incelenmiştir. Verilerin analizi MAXQDA 2020 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda ChatGPT-4o'nun profesyonel haber metinleri oluşturduğu ve yardımcı bir araç olarak gazeteciliğe katkıda bulunacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical stages of journalism, exploring the dynamics that influence the news production processes and the emerging understanding of journalism. The transformation of traditional media by the internet and its impact on news production practices are evaluated from a new media perspective. Furthermore, news production using artificial intelligence technologies has become increasingly rapid in recent times. This has brought back concepts such as disinformation and post-truth, which undermine the perception of trust in the media. These concepts are discussed within the framework of Jean Baudrillard's simulation theory. The process of writing news using artificial intelligence is conceptually explained as robot journalism. The generative artificial intelligence model, ChatGPT, has started to be used in robot journalism, as in many other fields. This study aims to explore the perceptions of the online audience and opinion leaders in the field of artificial intelligence towards ChatGPT within the context of qualitative research. Initially, focus group discussions were conducted with students from the Faculty of Communication at Ankara Hacı Bayram Veli University, reached through convenience sampling. Then, to understand the transformations in the information process of journalism influenced by ChatGPT, semi-structured interviews were conducted with four academics working in the field of artificial intelligence and four journalists from different media organizations, who were reached through snowball sampling. In the study, phenomenological analysis was used to examine the data related to the students, while thematic analysis was applied to the data related to the expert participants. The data analysis was conducted using the MAXQDA 2020 software. As a result of the study, it was observed that ChatGPT-4o produces professional news texts and contributes to journalism as an assistive tool.