Tuzluca ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The human and economical geopraphy of Tuzluca
  1. Tez No: 162972
  2. Yazar: OĞUZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırma, bir "doktora tezi'dir. Konusunu, Tuzluca İlçesi'nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası oluşturmaktadır. Tuzluca, Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum-Kars Bölümünde olup Iğdır ilinin bir ilçesidir. İlçe batıdan Kağızman, doğudan Iğdır, güneyden Ağrı ve kuzeyden, Türkiye ile Ermenistan arasında sınır oluşturan Araş ırmağı ile sınırlandırılmıştır. Bölgedeki yerleşmelerin tarihi M.Ö.4000 yıllarına kadar gitmektedir. Uzun süreler değişik devlet ve imparatorlukların arasında el değiştirmiş Tuzluca yöresini 1827 yılında Ruslar işgal etmişlerdir. 1917 yılında Rus'ların çekilmesiyle 1920 yılma kadar otorite boşluğu yaşanmış ve 4 Ekim 1920 tarihinde Türk ordusu kasabanın tekrar Anavatana kavuşmasını sağlamıştır. 1923 yılında belediye teşkilatı kurulmuş ve Kulp olan adı, 1934 yılında Tuzluca olarak değiştirilmiştir. Araştırmamızın konusu olan Tuzluca ilçesi, 1254 km2'lik yüzölçümü ile Iğdır ilinin en büyük alana sahip ilçesidir. İlçe topraklarının önemli kısmım dağlık alanlar oluşturduğu için bu sahalarda hâkim ekonomik faaliyeti hayvancılık oluştururken, ovalık alanlarda tarım faaliyeti ön plana çıkmaktadır. Tuzluca ilçesi ve çevresinde, karasal iklim özellikleri hüküm sürmektedir. Doğal bitki örtüsü, bozkır Örtüsünden oluşmakta ve çevresinde orman örtüsü bulunmamaktadır. Araştırma sahasında ilçe merkezi dışında 82 adet köy yerleşmesi bulunmaktadır. Tuzluca'da 2000 nüfus sayımı sonuçlarına göre 8 827'si kasaba merkezinde, 17 127' si de kırsal alanda olmak üzere, 25 954 kişi yaşamaktaydı. Tuzluca ilçesinde, 1980'li yıllardan itibaren yaşam şartlarının daha iyi olduğu sahalara göçler başlamış ve bu göçler giderek hız kazanmıştır. Göçler nedeniyle bazı köyler tamamen boşalırken bazılarının da nüfusunun büyük bir kısmı göç etmiştir. Tuzluca ilçesi, ulaşım açısından pek fazla elverişli konumda değildir. Sadece karayolu ile diğer bölge kentlerine bağlantısı bulunmaktadır. Doğuda komşu olduğumuz Nahcivan Özerk Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında 1992 yılında açılan Dil ucu sınır kapısı buradan geçen karayolu trafiğinin canlanmasına neden olmuştur. Tuzluca'nın ilçe merkezi olmasının gerektirdiği idarî fonksiyonların dışında, sosyal fonksiyonları fazla gelişmemiştir. Yapılan bu çalışmada, yukarıda genel olarak bazı özellikleri belirtilen Tuzluca ilçesinin, doğal, beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri incelenmiş ve bunlardan kaynaklanan sorunlar belirlenerek çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Its subject is the human and economical geography of the province of Tuzluca. Tuzluca is in the area of Erzurum-Kars in Eastern Anatolia Region. It's the province of İğdır. This province is surrounded with Kağızman in the west, İğdır in the east, Ağrı in the south and the River Aras which is the borderline of Armenia and Turkey in the north. The settlements in this area had begun in B.C. 4000. Tuzluca region reigned by various states and empires for a long time was occupied by Russia in 1827. In 1917 Russians left the area and there had been a loss of authority until 1920 but on 4th October, 1920 Turk Army came to the province and gained the control. In 1923 the municipality was estabished and in 1934 the name of Kulp was changed into Tuzluca. Tuzluca, which is the subject of our research, is the lorgest province with 1254 sq km surface area. As there are many mountainous parts in the province, stock-breeding is important in such areas while the agriculture is more important in grassy lands. Cold climate features are seen in Tuzluca. Natural plant is steppe and there isn not any forest in the surroundings. There are 82 villages in the research area except the province center. According to the result of census in 2000, 25.954 people lived in Tuzluca. 8 827 people were in the town center and 17 127 were in the countryside. Migrations have commenced to the areas where living conditions are better in the province of Tuzluca from the 1980's and the migrations have increased gradually. Because of the migrations, some villages have been abandoned completely and a great deal of population of some villages s migrated. The province Tuzluca has poor road system. It is connected to the other cities in the region by means of highways only. Dil Ucu Border was opened up between Autonomous Republic of Nahçivan in the east and our country in 1992, provided a busier highway traffic. Except for the managerial functions required for its being the provincial centre, Tuzluca' s social functions are not well-developed enough. In this research, natural, humanitarian and economic geography features of the province Tuzluca, some features of which have been specified in general above, have been examined and the problems caused by them are determined and some suggestions for solution of them have been made.