Teacher evaluation for making language permanent
Dili kalıcı kılmak için öğretmen değerlendirmesi
- Tez No: 162971
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TAKKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DİLİ KALICI KILMAK İÇİN ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRMESİ Gökçen TORUN YALÇINER Danışman: Doç. Dr. Mehmet TAKKAÇ 2005-Sayfa: 123 + VII Jüri: Doç. Dr Mehmet TAKKAÇ Yrd. Doç. Dr. Suna AKALIN Yrd. Doç. Dr. M.Başak UYSAL Bu çalışma, araştırmacı öğretmenin önemini belirtmek için tasarlanmıştır. Tasarıyı oluşturan sebep İngilizce öğretmenin daha kalıcı yolunu bulma arayışıdır. Bu çalışma, İngilizce öğretirken ders değerlendirmesinin gerekliliğini vurgulamayı hedeflemektedir. Bu çalışmada dil edinimiyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Öğretmenler kullanacakları metotlarla ilgili karar alırken öğretme ve öğrenme hakkındaki inançlarını gözden geçirmeye teşvik edilmiştir. Veriler Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlköğretim okulunda yapılan çalışmalar sonucunda elde edilmiştir. 6. sınıfa zorunluluk bildiren (must) anlatımlar öğretilmiştir. Öğrencilerin davranışları ortaya çıkarılmış, dersin sonuçları analiz edilmiş ve öğrencilerin öğrenme gelişimi incelenmiştir. Bu işlemlerden sonra problemin nereden kaynaklandığı görülebilmiştir. Çalışmanın sonucunda bir araya getirilen bilgilerle öğrenme ve öğretme hakkındaki inanç ve düşünceleri incelemenin faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT MASTER THESIS TEACHER EVALUATION FOR MAKING LANGUAGE PERMANENT Gökçen TORUN YALÇINER Supervisor: Associate Professor Mehmet TAKKAÇ 2005-Page: 123 + VII Jury: Assoc. Prof. Mehmet TAKKAÇ Asst. Prof. Suna AKALIN Asst. Prof. M. Başak UYSAL This study was designed to evaluate the importance of the teacher as researcher. The underlying reason was to search for a more permanent way of teaching English. This research aimed to emphasize the necessity of lesson evaluation in teaching English in primary classes. The study provides general information on children's acquisition of language. It was to encourage teachers to examine their own beliefs about teaching and learning, on which they can base their methodological decisions. The data were obtained from the experimental study conducted in Gazi Ahmet Muhtar Paşa Primary school. Expressions of obligation (must) in a sixth-grade class were taught and students' attitudes were elicited, the outcomes of the lesson were analyzed and the students' learning development was observed. After these processes, where the problem was coming from could be seen by the teacher. At the end of the study, the data gathered revealed that examining the beliefs and thoughts about teaching and learning is beneficial.