Çoruh vadisi düz dokumaları
The flat weavings in Çoruh valley
  1. Tez No: 162975
  2. Yazar: AYŞE ASLIHAN ERGÜDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA GÜNDOĞDU, Y.DOÇ.DR. TAHSİN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 474
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇORUH VADİSİ DÜZ DOKUMALARI A. Aslıhan ERGÜDER Danışmanlar : Yrd. Doç. Dr. Tahsin PARLAK Prof, Dr. Hamza GÜNDOĞDU 2005- SAYFA : 469 Jüri : Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU Yrd. Doç. Dr. Tahsin PARLAK Doç. Dr. Ahmet Ali BAYHAN Doç. Dr. Valide PAŞAYEVA Yrd. Doç Dr. Nafia ÖZDEMİR Adı“Kah-Kala”/“Halı Şehri”olan Erzurum'un bu unvanı almasında Çoruh Vadisindeki geleneksel Türk el dokuma yaygı kültürünün büyük bir katkısı vardır.Zira bu vadi ve kolları üzerinde yerleşik hayat kuran ve kökleri Orta Asya'ya dayanan Türk kavimlerin dokuma kültürünü zenginleştirerek devam ettikleri görülmektedir. Çoruh vadisi düz dokumaları denince akla Olur, Oltu, Narman, Yusufeli, Pazaryolu, Uzundere, Şenkaya, Tortum, Bayburt yöresinde dokunan kilim, cicim, zili vb. dokumalar akla gelir. Geometrik ve bitkisel desenlerin ağırlıklı olarak kullanıldığı yöre dokumalarında dokuma tekniklerine göre Bardız, Goşgen, Şabani, Gojgun, Zeyh gibi yöresel adlarda kullanılmaktadır. Söz konusu dokumalar, kullanım amaçlarına ve kullanıldıkları yerlere göre seccade, divan yastığı, yer sergisi, yük örtüsü gibi adlar alırlar. Çoruh vadisindeki düz dokumalar kendine has yöresel özelliklerin yanı sıra; Anadolu'daki diğer yaygılar ile ortak özellikler göstermektedir. Düz dokuma yaygılarının malzemesi yündür. Siyah, Kahverengi ve beyaz renkli yünler boyamadan saf olarak kullanılır. Boyalar eskiden doğal malzeme ve bitkilerden elde edilmiş olup, günümüzde sentetik ve doğal boyalar birlikte kullanılmaktadır.Kırmızı, siyah, kahverengi,yeşil ve beyaz renkler hakimdir.Tek ve iki şak halinde dokunur. Seccade tipi örneklerde, kenar sulan üsluplaşmış lale, karanfil ve hayat ağacı benzeri motiflerle süslenmiştir. İçlerinde yazı örnekli olanları da vardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE FLAT WEAV1NGS İN ÇORUH VALLEY A. Aslıhan ERGÜDER Supervisor : Assist. Prof. Dr. Tahsin PARLAK Prof. Dr. Hamza GÜNDO?DU 2005-PAGE : 469 Jury : Prof. Dr. Hamza GÜNDO?DU Assist. Prof. Dr. Tahsin PARLAK Assoc. Prof. Dr. Ahmet Ali BAYHAN Assoc. Prof. Dr. Valide PAŞAYEVA Assist. Prof. Dr. Nafia ÖZDEMİR Turkish hand-weaving culture in the valley of Çoruh has a great contribution to the title given to Erzurum, which is called the carpet city of Kali Kala(thc city of carpet). For, it has been known that Turkish tribes who have led a settled life in and on the sides of the valley, and whose origin dates back to the Middle Asia, have followed the weaving culture by enriching it.When the flat weavings of Çoruh valley are thought, the weavings such as kiliins, cicims, zilis, etc, which are weaved at Olur, Oltu, Narman, Yusufeli, Pazaryolu, Uzundere, Şenkaya, Tortum and Bayburt, come to the mind. Geometricial and herbal desings have been used in the local weavings and some local names such as Bardız, Goşgen, Şabani, Gojgen, Zeyh have been given to them according to the techniques of weaving. The weavings mentioned above assume some names such as prayer rug, the pillow of sofa(divan), floor mat, covering of belongings according to their aims of using and to the places where they have been used. Besides having some local characteristics pecular to themselves, the flat weavings in Çoruh valley have some comman characteristics with the other coverings in Anatolia.Flat weavings are generally made from wool.Wool which is black, brown and white in colour is used purely without being dyed. In the past, dyes used to be made from herbal and natural dyes, but nowadays, generally, synthetic dyes are in use. Red, black, brown, green and white colours are dominant in these weavings.They are weaved in one or several fragments. The prayer rugs whose borders are stylised have been adorned with the motifs of tulips, cloves and of the tree of life, and etc.Some prayer rugs have some writings on them.