Metodoloji ve sosyal vakıa açısından istihsan
The istihsan (preference) in terms of methodology and social reality
- Tez No: 162976
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAKTIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
V ÖZET DOKTORA TEZİ METODOLOJİ VE SOSYAL VAKIA AÇISINDAN İSTİHSAN Fatih Mehmet AYDIN Danışman: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR 2005- Sayfa: IX+1 83 Jüri: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. Niyazi USTA Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Ali BAKKAL Bu çalışma, İslam Hukuk Metodolojisinde yer alan“İstihsan”kavramını yeniden yorumlayarak, ortaya çıkan hukukî problemlerin çözülmesinde bu metodun rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tezimiz, sadece tarihî ve salt metodolojik bir çalışma olmayıp, sosyolojik yönü ve pratik açılımı da olan bir araştırmadır. Üç ana bölümden oluşan tezin birinci bölümünde istihsan kavramı, hukukî meşruiyeti, gelişmesi ve klasik fıkıh literatüründe kullanılış biçimi anlatılmıştır. İkinci bölümünde istihsan, bazı klasik ve çağdaş hukukî terimler ile karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, teknolojik-kültürel modernleşme gibi sâiklerin gereği olan sosyal hayattaki değişim gerçeği, değişimin meydana getirdiği problemler ve bunların çözümünde istihsanın rolü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph. D. THESIS THE ISTIHSAN (PREFERENCE) IN TERMS OF METHODOLOGY AND SOCIAL REALITY Fatih Mehmet AYDIN* Supervisor: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR 2005 - Page: IX+1 83 Jury: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. Niyazi USTA Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Ali BAKKAL This study aims to figure out reinterpretation and role of istihsan concept in the methodology of islamic law for solution of juridical problems. With in this contextual framework, this ph. doctorate thesis is not only a historical and merely a methodological study but also is investigation with sociological and practical aspects. This doctorate thesis contains of three chapters. In the first chapter, the concept of istihsan, its legality, development and style of its usage in the traditional fiqh (Islamic Law) literature have been explained and m the second chapter, istihsan comparisoned with some classical and modern law terms. In the third chapter, the reality of changing in social life which was a result of reasons such as technological-cultural modernity, problems that came out because of change and the role of istihsan In their solution has been accented.