The limits of pure ethics in Kant
Kant'ta saf ahlak felsefesinin sınırları
- Tez No: 163029
- Danışmanlar: PROF.DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
KISA ÖZET KANTTA SAF AHLAK FELSEFESİNİN SINIRLARI Nazım Gökel Pratik akıl nasıl bir duygu üretebilir? Bu tezdeki temel soru budur ve bu soru bizi sonuçta başka sorulan da düşünmeye götürür: Duyguların ahlak içerisindeki yeri nedir? Bizi ahlaklı eylemler yapmaya iten herhangi bir ahlak duygusu var mıdır? Kant' ın saf ahlak felsefesinde saygı duygusunun doğası nedir? Pratik akıl ve saygı duygusu arasında bağlantı olanaklı mıdır? Pratik akıl saygı duygusunu içerir mi, ya da üretir mi? Bu tezde, bu sorulan değerlendirmeye ve Kant'ın önemli etik yazılarında bu soruların cevaplarının izlerini takip etmeye çalışacağız. Kant'ın saf ahlak felsefesini sunduktan sonra özellikle Kant'ın saf ahlak felsefesinin insan duygularını ve eğilimlerini nasıl ele aldığını göstermeye çalışacağız. Kant'ın saf ahlak felsefesi sempati ve sevgi türünden duygulan reddeder ve saygı duygusunun doğasını açıklamada bazı sorunlarla karşılaşır. Bu bizi Kant'ın saf ahlak sisteminin belirli noktalarda sınırlı olduğu sonucuna götürür. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE LIMITS OF PURE ETHICS IN KANT by Nazım Gökel How can practical reason generate a feeling? This is the essential question in this thesis and it eventually leads us to consider other questions: What is the place of feelings in morality? Is there any moral feeling motivating us to do moral actions? What is the nature of the feeling of respect in Kant's pure moral philosophy? Is a connection between practical reason and the feeling of respect possible? Does practical reason contain or produce the feeling of respect? In this thesis, we shall try to evaluate these questions and follow the traces of answers for these questions in Kant's major ethical writings. After presenting Kant's pure moral philosophy, we particularly focus on how Kant's pure moral philosophy treats human feelings and inclinations. Kant's pure moral philosophy rejects feelings such as sympathy, love, etc., and faces some difficulties in explaining the nature of the feeling of respect. This leads us to the result that Kant's pure moral system is limited in certain points.