Aşık Yaşar Reyhani'nin deyişlerine eğitim açısından tematik bir bakış
A thematic view on the remarks of Aşık Yaşar Reyhani from the standpoint of education
- Tez No: 163028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Eğitim insan davranışlarında olumlu değişiklikler meydana getirme sürecidir. Toplum tarafından doğru olarak kabul edilen davranışlar eğitim yoluyla fertlere kazandırılır. Âşık Yaşar Reyhani 20. yüzyılın Âşık Edebiyatı kolunda yetişmiş en önde gelen halk âşıklarından biridir. Reyhani şiirlerinde duygu ve düşüncelerini dile getirmiştir. Gerek ferdî ve gerek toplumsal sorunlara bakışının eseri olan şiirleri toplumsal açıdan olduğu kadar, edebî açıdan da önemlidir. Şiirleriyle insanlarda olumlu davranış değişikliklerini meydana getirmeyi amaçlar. Bu çalışmada Âşık Yaşar Reyhani'nin şiirleri eğitim açısından ele alınmaya çalışılmıştır. Konunun hazırlanılmasında Reyhani'nin iki yüz tane şiiri ele alınmıştır. Reyhani'nin şiirleri incelenmiş, şiirlerinde eğitimde kullanılabilecek öğeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education is a process of bringing into being positive differences on human behaviours. By the means of education, individuals acquire the behaviours supposed to be right by the society. Âşık Yaşar Reyhani is one of the major bards in the twentieth century Âşık Literature. He expresses his own thoughts and feelings in his poems. His poems, which depict both social and individual problems, are essential from the standpoint of education as much as society. He aims at creating positive behaviours on human beings. İn this study, Reyhani's poems were worked with an educational approach. İn order to present the subject his two hundreds poems were researched. They are examined and the elements which can be used in education were determined.