Strategies for feminist critique of science: An evaluation
Bilimin feminist eleştirisi için stratejiler: Bir değerlendirme
  1. Tez No: 163037
  2. Yazar: AYŞEGÜL SEZENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL IRZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bilimin Feminist Eleştirisi için Stratejiler: Bir Değerlendirme Ayşegül Sezener Tezimde iki temel iddia öne sürüyorum: i) Bilimin feminist eleştirisi felsefi olarak meşru bir yaklaşımdır; felsefi dayanakları, aldığı bazı eleştirilerde öne sürüldüğü gibi, itibardan düşmüş veya çürütülmüş değildir, ii) Bilimde var olan erkek-merkezci temayül ile en iyi şekilde başa çıkmak için mutat epistemik normlara ilaveten bilimsel araştırmalara bir tür politik kılavuzluk sağlanmalıdır. Bu iddiaları savunabilmek için bilimsel kuramların yalnızca ampirik verilerle belirlenemeyeceği tezini tartışıyorum. Bu tezin ne çürütülebildiğini ne de doğruluğunun gösterilebildiğini, bu nedenle bu teze dayanan feminist yaklaşımın felsefi olarak meşru olduğunu öne sürüyorum. Bilimin feminist eleştirisinde hemen her zaman kullanılan bu tez doğru ise sistematik olarak bilimsel araştırmalara sızan sosyal önyargıların hem epistemolojik hem de politik açıdan ciddi bir sorun teşkil ettiği ortaya çıkıyor. Sosyal önyargıların bu etkisi bilimsel araştırmayı bir ölçüde politik bir sürece dönüştürüyor. Bu bağlamda epeydir önem verilmemiş olan kadın perpektifinin bilim için taşıdığı politik değer anlaşılıyor.
Özet (Çeviri)
Strategies for Feminist Critique of Science: An Evaluation by Ayşegül Sezener In my thesis, I mainly argue for two claims: i) that feminist critique of science is a legitimate philosophical agenda in that its philosophical grounds are not refuted or completely discredited as its critics sometimes claim, and ii) that the best way to handle the existing androcentric bias in science is to have some kind of political guidance throughout scientific research, along with the usual epistemic norms. In order to argue for these claims, I provide a discussion concerning the thesis of underdetermination of theories by data. I argue that the thesis of underdetermination has neither been shown to be true nor been refuted conclusively, and thus the feminist agenda that rests on it is philosophically legitimate. I argue that if underdetermination is true, as all feminist critics of science accept in one form or another, then social assumptions that may systematically slip into scientific inquiry constitute a serious problem both epistemologically and politically. If scientific inquiry is a political one to some extent, then it must be a politically correct one. In this sense, bringing in women's perspective, which has been ignored for a long time, will be a political asset.