Uneasy balance of contested identities: Politics of multiculturalism and the case of Hatay
Çatışan kimliklerin huzursuz dengesi: Çokkültürlülük siyaseti ve Hatay örneği
- Tez No: 163038
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
KISA ÖZET Çatışan Kimliklerin Huzursuz Dengesi: Çokkültürlülük Siyaseti ve Hatay Örneği Zeynep Özgen Bu çalışma kültürel kimliklerin siyasallaşmasından doğan sorunları gidermek amacıyla bir çözüm olarak sunulan 'çokkültürlülük teorisinin' pratikteki uygulanabilirlik sınırlarını incelemektedir. Çokkültürlülük teorisinin felsefi varsayımlarından gündelik hayatın yani siyasi ve ekonomik bir düzenin içinde uygulanabilirliğine geçilmesi zor bir işlem olmuştur - özellikle de bundan etkilenen bireyler ve gruplar için. Bu yapı geliştikçe çokkültürlülüğün teorik varsayımlarıyla pratikteki uygulamalarım kıyaslamak önem kazanmıştır. Bu süreç özellikle Türkiye'de toplumunun çeyrek yüzyılda geçirdiği dönüşümler gözönüne alındığında çarpıcıdır. Türk siyaseti, 1980'lerden itibaren etnik (Kürt), mezhepsel (Alevi) ve dinsel (İslami) kimlik hareketlerinin kamusal alandaki mobilizasyonuna sahne olmuş ve bu süreçte önemli bir değişim geçirmiştir. Olası bir Avrupa Birliği üyeliği ufukta göründükçe farklı grupların 'farklılıklarından' dolayı tanınma ve özel hak taleplerinde bulunmaları; bu hak taleplerini meşru ve legal bir zemine taşımayı savunan çokkültürlülük modeli üzerine de tartışmaların hızlanmasına neden olmuştur. Bu çalışma Türkiye'deki çokkültürlülük tartışmalarını aşağıdan yukarıya doğru bir perspektiften gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Yani poltikacıların ve elitlerin değil, bu meselenin esas öznesi olan farklı gruplardan insanların görüşlerini incelemek için yola çıkmıştır. Tez bundan dolayı etnik, dinsel ve mezhepsel olarak farklı grupların bir arada uzun yıllarda- yaşadığı Hatay (Antakya) bölgesinde bir saha çalışmasını viiiçermektedir. Kalitatif araştırma yöntemleri kullanılarak çeşitli gruplardan (Kürt, Arap, Türk, Ermeni, Alevi, Hıristiyan, Yahudi... v.b.) ve farklı coğrafi alanlardan (şehir merkezi, ilçe, köy... v.b.) insanlarla yüz yüze derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Kültürel haklar, çokkültürlülük haklan, azınlık meselesi, AB'nin bu konularda Türkiye'den beklentileri, reform talepleri ve demokratikleşme sorunları hakkında bireylerin görüşleri sorulmuştur. Bu çalışma, çokkültürlülüğün evrensel bir model olarak ulus-devlet içinde uygulanabilirliğini; yerel düzlemde insanların bu konulan algılayışım ve anlamlandırışım; ve insanların tepki ve rahatsızlıklarını gözden geçirerek çokkültürlülük teorisinin temel varsayımlarım tekrar incelemeyi amaçlamaktadır. Saha çalışması insanların çokkültürlülük hakları ve 'azınlıkların korunması' söylemine gösterdikleri tepkiyi ve rahtasızlığı gözönüne sermesi bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle tez, azınlık konusunun göründüğünden daha karışık ve çapraşık olduğunu ve de herhangi bir hak-özgürlük-tanıma uygulamasının özellikle yereldeki insanların hassasiyetlerinin ve önceliklerinin dikkate alınarak yapılması gerektiğini savunmaktadır. Araştırma bu süreçte, çokkültürlülüğün bazı 'temel varsayımlarının' yeniden gözden geçirilmesi gerektiği ve bununda etnik birarada yaşamayı güçlendirmesine katkı sağlaması bakımından önemli olduğu görüşündedir. Anahtar Kelimeler Çokkültürlülük, Antakya, Türkiye, emik-dinsel kimlikler, etnik biraradalık vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uneasy Balance of Contested Identities: Politics of Multiculturalism and the Case of Hatay by Zeynep Özgen This study aims to examine the limits of applicability of multiculturalism which is presented as a solution for the problems stemming from the politicization of cultural identities. The shift from the political philosophy of multiculturalism to the practical reality of implementing multiculturalism in a political and economic context has been a difficult process - most poignantly for the individuals and groups affected. As this process moves forward it is increasingly important to reconcile the practical lessons from applying multicultural theory with its underlying premises. This has been particularly true in Turkey as Turkish society has experienced fundamental changes over the last quarter century. In the course of the 1980's, Turkish politics were shaken by the political dissent from the mobilization of ethnic (Kurdish), sectarian (Alevi) and religious (Islamic) identities. Additionally, as Turkey's accession to the EU became possible, demand for wider recognition sparked a debate over multicultural rights. This thesis aims to probe the multicultural debate in Turkey from a bottom-up perspective. The research was centered in Hatay (Antioch) and employed field survey. It used qualitative data collection methods from in-depth interviews in villages and citycenters. Jews, Christians, Alawites, Armenians, Kurds, and Arabs were interviewed on the issues of minority and cultural rights and the EU conditionality on the democratization of Turkey. This thesis aims to discuss multiculturalism as a universally applicable framework in a nation-state context, understand the perceptions and reactions of people to cultural rights and relate this experience back to the premises of multiculturalism. The case study provides crucial insights into the perceptions of people and reveals their uneasiness with“protection of minorities”language. It argues that minority issue is a complex and intricate issue; and any application should be sensitive to local demands and priorities. Certain premises of multiodturalism as a universally applicable framework needs re-examination and the study offers a vital perspective into multicultural theory that may help strengthen the chances for ethnic coexistence. Key words Multiculturalism, Antioch, Turkey, ethno-rehgious identity, ethnic coexistence VI