Diüretik içermeyen iki antihipertansif DROG'ın hipertansiyonlularda denenmesi
  1. Tez No: 163044
  2. Yazar: YAŞAR CERİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT EFE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1980
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
- 158 - v ÖZET Diüretik madde içermeyen iki yeni antihipertansif ajan olan prazosin ve indapamid 20 er vakada denenmiştir. Vakalar ilaç verilmeyen üçer günlük devrelerde günde iki defa yatarken, otururken ve ayaktayken T. A. ve nabız sayısı bakımından kontrol amacıyla izlenmiş ve dördüncü günden itibaren vakaların özelliğine göre minimal dozlarda başlanarak üçer günlük aralarla doz arttırımına geçirilmiştir. Alınan sonuçlara göre hafif ve orta derecedeki esansiel hipertansiyon vakıalarında prazosin ile az tatminkar, indapamid ile yeterli tedavi efekti elde edilebilmiştir. İki preparatta yan etki gözlenmemiştir. Prazosin' in bildirilen dozlardan daha yüksek doze edilmesi kanaati hasıl olmuştur. İndapamid ile tansiyon ayarlanması daha kolay olmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 159 - S UMMA RY Twenty patients, in two different groups were treated with two new ant ihypertansive drugs, namely prazosin and indapamide which contain no diuretic' The blood 'pressure and pulse were measured twice a day on three consecutive days in the recumbent, sitting and up right position. During this initial period patients recerved no medications. Starting on the fourth day an appropriate antihipertansive agent was given and the doses were adjusted every other three days. The results with prazosin in light and moderate essen tial hypertension were not satisfactory enough, whereas inda pamide was more effective. No side effects were observed in either study. In conclusion, we feel that, prazosin iş an effective antihypertensive drug when used inhigher dosages than the manufacturer recommendation, and regulation of the blood pressure is easier with indapamide.