Yeni Kafkasya Mecmuası (inceleme ve edebiyatla ilgili metinler)
Yeni Kafkasya Magazine (analysis, index, selected texts)
  1. Tez No: 163049
  2. Yazar: ADEM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 534
Özet
Bu çalışma, 1923-1927 yıllan arasında İstanbul'da neşredilen Yeni Kafkasya mecmuasının incelemesidir. Yeni Kafkasya, Resul-zâde Mehmed Emin tarafından on beş günde bir çıkarılan siyasî, sosyal ve edebî bir dergidir. Ancak siyasî yönü ağır basar. Bu inceleme üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yeni Kafkasya'nın kültürümüzdeki yeri, biçim özellikleri, yazar kadrosu, yayın politikası, siyasî ve edebî faaliyeti ele alınmıştır, ikinci bölümde, dergide yer alan bütün yazıların konularına ve yazar adına göre tahlilî fihristi yapılmıştır. Üçüncü bölümde dergideki metinlerden yapılan seçmeler günümüz alfabesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is examination of the Yeni Kafkasya Magazine, published between 1923 and 1927 in İstanbul. Yeni Kafkasya is a political, social and literary magazine, published by Resul-zâde Mehmed Emin once a fifteen days. But its social side is stronger than others. This work consists of three chapters: introduction, index, selected texts. In the introduction, the place of Yeni Kafkasya in our culture is examined from different perspectives as form, authors, publication policy, activites. In the second chapter, analytical index of all texts in the magazine has been prepared according to the subject and author's name. In the final one, some particular texts have been chosen and translated from Arabic alphabet to Latin alphabet.