Hizmet işletmelerinde dış kaynaklardan yararlanma (outsourcing) uygulamaları: Afyon ilindeki hizmet işletmelerinde yaşanan sorunlar üzerine bir alan araştırması
Outsourcing in service organization: A survey on the problems facing service firms in Afyon
  1. Tez No: 163048
  2. Yazar: MELEK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İİİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ HİZMET İŞLETMELERİNDE DIŞ KAYNAKLARDAN YARARLANMA UYGTULAMALARI (OUTSOURCING): AFYON İLİNDE HİZMET SUNAN İŞLETMELERDE YAŞANAN SORUNLAR ÜZERİNE BİR ALAN ARAŞTIRMASI Melek ÇETİNKAYA İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2005 Danışman: Yrd.Doç. Dr. Yusuf KARACA Çalışmada, hizmet işletmelerinin dış kaynaklardan yararlanma (DKY) uygulamaları (outsourcing) esnasında karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. İlk olarak hizmet ve hizmet işletmeleri kavramları ele alınmış, DKY kavramı, ilgili teoriler ve çeşitleri tanımlanmış, DKY süreci incelenerek maliyet ve risk analizleri üzerinde durulmuş, uygulama sorunları ele alınarak açıklanmıştır. Daha sonra Afyon ilinde hizmet vermekte olan işletmelerde uygulanan anket çalışması ile uygulamaları hangi alanlarda yaptıkları, DKY uygulamalarından önce neleri gerçekleştirdikleri, süreci yönetirken hangi konular üzerinde durdukları, sağladıkları faydalar, yaşadıkları sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlan, hizmet işletmelerin DKY uygulamalarından fayda sağladıklarını, bilgi yetersizliği, iletişim ve denetim konularının dışında fazla sorun yaşamadıklarım ortaya koymuştur. Ayrıca tedarikçi işletmeler ile de görüşmeler gerçekleştirilmiştir.Bu görüşmelerde DKY hizmeti verme konusunda sıkıntılarının olup olmadığı incelenmiştir. Sonuçta tedarikçilerin de birkaç küçük sorun dışında problem yaşamadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OUTSOURCING IN SERVICE ORGANIZATION :A SURVEY ON THE PROBLEMS FACING SERVICE FIRMS IN AFYON Melek ÇETÎNKAYA Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Science June 2005 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Yusuf KARACA In this study, problems facing service enterprises during the implementation of outsourcing process were examined. First, concepts of service and service organizations were discussed. Then the concept of outsourcing, related theories and range of outsourcing services were defined. According to this conceptual framework of outsourcing process, cost-risk analysises were examined. Finally, a research was taken place in this study about implementation of outsourcing process in the bases of survey response from the existed service firms in Afyon. The purpose of this research is to expose following issues: which part of the organizations firms implement outsourcing, before implementing it what they performed, during the implementation process which issues they focused on, what benefits they take from outsourcing and what kind of problems they face during the implementation process. The results of research generally pointed out that service organizations have taken advantage of implementation of outsourcing process. During the implementation process, they have not faced any serious problems except for lack of knowledge, communication and control issues. In addition to this research, interviews with some supplier firms were taken place about problems they face when they give outsourcing services to the service organizations. The results indicate that these supplier firms have not been facing any serious problems on these services, too.