Başlangıcından Anadolu Selçukluları sonuna kadar Türklerde kıyafet biçimleri
Types of clothes in Turks from the beginning until the end of Seljuks
  1. Tez No: 163059
  2. Yazar: FİKRİ SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ALİ BAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 494
Özet
V ÖZET DOKTORA TEZ& BAŞLANGICINDAN ANADOLU SELÇUKLULARI SONUNA KADAR TÜRKLERDE KIYAFET BİÇİMLERİ Fikri SALMAN Danışman: Doç. Dr. Ahmet Ali BAYHAN 2005-Sayfa: ÇoA_ Jüri: Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU î Prof. Dr. Enver KONUKÇU | Prof. Dr. Recai KARAHAN Doç Dr. Hüseyin YURTTAŞ Türk kıyafet biçimlerini araştırdığımız bu çalışmada, çeşitli malzemeler üzerinde görülen figüratif süslemelerden yararlanılmıştır. Heykel, duvar resmi, çini, keramik, mâdeni eserlerin yanı sıra mezarlarda ve kurganlarda bulunan kıyafetler ve kumaş par çaları da bu çalışmamıza yön vermiştir. Çalışmamızın ilk bölümünü giriş kısmı oluşturmaktadır. Konunun sınırlarını belirlediğimiz bu kısımda çeşitli eski uygarlıklarda görülen kıyafet türleri hakkında bilgi sunulmaktadır. Türklerin ilk olarak ortaya çıktıkları dönemlere kadar uzanarak, Anav, Kelteminar, Afanesievo, Andronovo, Karasuk ve Mayemir kültürlerinin başlangıcına değindikten sonra, İskit kültüründe görülen kıyafetler, çalışmamızın ikinci bölümünü oluşturmuştur. İskitlerde görülen başlıca kıyafet parçaları olarak, kimi zaman kumaştan yapılmış başlıklar, kimi zaman da miğferler kullanılmıştır. Beden giysisi olarak kısa tunikler ve iç giysileri (gömlek) ile pantolonlar temel kıyafetleri oluşturur. Ayaklarda ise bilekten bağlanarak kullanılan kısa çizmeler kullanılmıştır. Ön-Türkler ve Hunlarla birlikte, Göktürkler ve Uygurlar çalışmamızın ikinci bölümünde yer alan diğer Türk devletleridir. İskit kıyafetleriyle büyük benzerlikler gösteren Hun giysileri yine çeşitli başlıklardan, tunik tarzında kısa ceketlerden ve iç gömleklerinden meydana gelmektedir. Alta giyilen pantolondan başka, ayaklara çizme giyildiği tespit edilmiştir. Göktürkler de kullanılan kıyafetler arasında uzun boylu kaftanların olması dikkatimizi çeker. Uygurların zengin duvar resimlerinde çok çeşitli ve renkli Uygur kıyafetlerinin tasvirlerini görürüz. Maniheizm ve Budizm dinlerinin dönemin kıyafetlerine nasıl etki ettikleri bu bölümün temel konusunu teşkil etmektedir. Üçüncü bölümde Asya'da yaşamış olan Türk İslam devletlerinde görülen giyim kuşam özellikleri ele alınacaktır. Görsel malzeme sıkıntısı çektiğimiz Karahanlı ve Gazneli kıyafetleri bu bölümün ilk kısmını oluşturmaktadır. Karahanlı ve Gazneli kıyafetlerinin, Göktürklerde görülen uzun kaftanlar şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Selçuklu kıyafet biçimleri Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçuklularının kıyafetleri olarak, iki ayrı dönem halinde ele alınmıştır. Diğer Selçuklu devletleri kapsam dışında tutulmuştur. Selçuklu kıyafetlerini ağırlıklı olarak çini keramik ve minyatürlerden yola çıkarak yorumlamaya çalıştık. Dördüncü bölümümüz Türk kıyafetlerinin genel özelliklerini ve çeşitlerini ele aldığımız Değerlendirme bölümü olarak, beşinci ve son bölümümüz de çalışma bulgularına değindiğimiz Sonuç kısmını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph. D. THESIS TYPES OF CLOTHES IN TURKS FROM THE BEGINNING UNTIL THE END OF SELJUKS Fikri SALMAN Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet Ali BAYHAN 2005-Sayfa: 5oL Jury: Prof. Dr. Hamza GÜNDO?DU Prof. Dr. Enver KONUKÇU Prof. Dr. Recai KARAHAN Assoc. Prof. Dr. Hüseyin YURTTAŞ Figurative decorations on various materials were used in this study aimed at investigating the types of Turkish clothes. Besides statues, wall painting, tiles, ceramic and metal works, clothes and pieces of clothes found in the kurgans have, at the sametime, directed our study. The first part of the study is introductory chapter. In this captur where we determined the boundaries of the subjet, information is given on the types of clothes seen in various ancient civilizations. Going back to the times when Turks first appeared in the hiztorical arena, following the information given on the beginning of Anav, Kelteminar, Afanesievo, Andronovo, Karasuk and Mayemir cultures, the clothes in Schytia culture constitute the second part of the study. As the pieces of clothes of Schytia, cloth headdresses and helmets have been used. As the body clothes, short tunic, underwears and trousers constitute the basic clothing. Short boots tied from ankles have been used for feet. Together with pre-Turks and Huns, Gökturks and Uighurs are Turkish states in the second part of the study. Hun clothes, similar to Schytian clothes, consist of the various headdresses, short coats in the form of tunic and shirts. Besides the trousers, boots have been used at foot. It is interesting that among the clothes of Gökturks are long kaftans. In the rich wall pictures of Uighurs clothes. The main subject of this chapter consist of the effects of Maniheism and Budhism on the clothes of the period. Characheristics of clothing seen in Turkish Islam States lived in Asia will be handled in the third chapter. It has been determined that the clothes of Karahanh and Ghaznavids were in the shape of long kaftans seen in Gökturks. Types of Seljuks clothing have been studied in two seperate periods as Great Seljuks and Anatolian Seljuks clothing. Other Seljuks states have not been included in the study. We tried to interpret Seljuk clothes mainly by tile ceramic and miniatures. The fourth chapter is the Evaluation part where general characteristics and types of Turkish clothes are handled. The fifth and last one is the result chapter where findings are evaluated.