Bor madeni ve Türkiye açısından önemi
  1. Tez No: 163058
  2. Yazar: TEKİN EVREN MENGİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bor madenlerinin Türkiye açısından ne derece önemli olduğunun anlatılması, devletimizin ve milletimizin bu madene gereken hassasiyeti gösterdiği takdirde ekonomik olarak, ülkemizin geleceğinde ve toplumsal refahın arttırılmasında başrol oynayacak doğal bir zenginlik kaynağı olduğunun anlaşılması, çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tez dört bölümden oluşmuştur. İlk bölümde bor madenlerinin ülkemiz için çok önemli bir doğal kaynak olduğu ve mutlaka bu madenden faydalanılması gerektiği genel hatlarıyla açıklanmıştır.Bu arada tezin amacı ve önemi de ortaya konmuştur. İkinci bölümde bor madeninin genel özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde bor madenlerinin dünyadaki ve Türkiye'deki konumu ele alınmış, tarihsel süreciyle birlikte özelleştirme çalışmaları ve kamulaştırılması ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Dördüncü bölüm ise sonuç ve önerileri içermektedir. Bir araştırma ve inceleme niteliğinde yapılan bu çalışma sonunda, bor madenlerinden gerçek manasıyla yararlanıldığı takdirde ülkemiz yarınlarının çok daha aydınlık olabileceği ve ülkemiz adına niçin bor madenlerine sahip çıkmamız gerektiği ortaya konmaya çalışılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim of the study is composed of expression of how important Borax mines for Turkey and understanding of is mine as a natural wealth resource with leading role for increasing the social welfare and to the future of our country economically in case of required sensitivity is shown to this mine by our government and nation. Thesis is composed of four parts. In the first part, it is generally explained that borax mines are very important natural resources for our country and this mine should absolutely be benefited. Meanwhile, aim and importance of the thesis is also emphasized. In the second part, information on general features and usage areas of the borax mine is given. In the third part, locations of Borax mines in Turkey and throughout the world are negotiated, and privatization studies and publication as well as background of it is explained in detail. Fourth part is including the conclusion and suggestions.At the end of this study, performed in from of a research and inspection, it has been strived to express that future of our country will be brighter in case of real benefiting from borax mines and why we should claim borax mines. in