Menderes masifi, Göktepe-Kavaklıdere (Muğla) yöresi metamorfitlerinin litolojisi, netamorfizması ve yapısal jeolojisi
  1. Tez No: 16307
  2. Yazar: LÜTFİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. K. EROL İZDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
o z Çalışma alanı, Anadolu'nun güneybatısındaki Menderes Masifi'nin güney kanadında yer alır ve toplam 300 Km lik bir alan kaplar. Neojen'e ait, genç tortullar dışında, çalışma alanındaki litoloji birim leri, metamorfik kayaçlardan yapılıdır. Bu metamorfik kayaçlar, yaşlıdan gence; gnayslar, granat şistler, muskovit-kuvars şistler, alt-düzey mer merler, fillitler, üst-düzey mermerler ve dolomit mermerlerdir. Çalışma alanında ayırt edilen bu kaya birimleri; Prekambriyen, Paleozoyik ve Ter siyer yaşlardadır. Prekambriyen yaşta kabul edilen. Masifin çekirdeğinde yer alan, gnays ve gnays benzeri kayalar, inceleme alanı kuzeybatı köşesini kap larlar. Menderes Masifi'nin,“Şist Örtüsü”üyesi olan ve genellikle Pale ozoyik yaşta kabul edilen; granat şist, muskovit-kuvars şist, alt ve üst- düzey mermerler, kuvarsitler, fillitler, metaçakıltaşları, güneye doğru, çalışma alanı içinde, beş kez yinelenen kıvrımların antiklinal çekirdeklerin de yer alırlar. Mesozoyik yaşta olduğu, fosil bulgularıyla kanıtlanan,“Mer mer Örtüsü”ne katılan dolomit mermerler, yinelenmeli kıvrımların senkli nal çekirdeklerinde gözlenirler. Çekirdek-şist örtüsü ve şist örtüsü-mer mer örtüsü dokanakları, çalışma alanı içerisinde uyumludurlar. Menderes Masifi'nin bütününden soyutlanamayacak olan çalışma alanı nın, Masifin genel metamorfizmasının özelliklerini taşıması, beklenen olağan bir sonuçtur. Menderes Masifi'nin tüm güney kanadında olduğu gibi, metamorfizma derecelerini belgilemeye yarayacak anahtar mineraller eksiktir. Bununla beraber, gnayslardaki oligoklasların, anortit oranlarının % 10-15 olduğu göz önünde tutularak, Barrow tipi bölgesel metamorfizmanın, Amfi bolit Fasiyesinde ve“Orta Derece”aşamasında metamorfizma geçirdikleri söylenebilir. Şist örtüsü kayalarının mineral toplulukları da, Yeşilşist Fa siyesinin,“Düşük Derece”aşamasında, başkalaşıma uğradıklarına ışık tu tarlar. Mermer örtüsü kayalarının metamorfizması için en iyi kanıt, mercek sel konumlu zımpara yataklarının varlığıdır. Dolomit mermerler, Yeşilşist Fasiyesinin“En Düşük Derece”aşamasında metamorfizma geçirmişlerdir. Çalışma alanının yapısal jeolojisi,“mesoskopik”,“makroskopik”ve“mikroskopik”olmak üzere, üç ayrı ölçekte; çekirdek, şist örtüsü, mermerörtüsü sıralamasının yanısıra, alanının bütünündeki kıvrımlı yapı gözeti lerek belirlenen on bir asalanda incelenmiştir. Asalanların bir bölümü ken di içlerinde ikiye ayrılmışlardır. Bu ayırımda, alanın ortasında boydan bo ya yer alan, KB-GD gidişli büyük fayın varlığı rol oynamıştır. Asalanlar dan ilkinde çekirdek gnaysları; ikincisinde örtü şistleri; dörtten altıya kadar olanlarında fillitler; yediden onbire kadar olanlarında örtünün dolo mit mermerleri yer alırlar. Asalanların tümünden elde edilen, üç ayrı ölçekten yapı unsurları, çalışma alanında uyum içindedirler, makro yapıda görülen, kıvrımlı ve kırıklı özellik, diğer ölçeklere de yansımıştır. Kıvrımlanmada, kuzeyden güneye doğru ağır basan sıkışmanın etkinliği büyüktür. Antiklinaller ve senklinaller, güneye doğru devriktir. Senklinallerin kuzey kenarları, bin dirme faylarıyla sınırlıdır. Ana sıkışma yönüne koşut olarak gelişen, fay lar ve eklem sistemleri de tipiktir. Çalışma alanını biçen büyük fay da, bu yönde gelişmiştir. Daha sonraları gelişen bir gevşeme hareketiyle; kü çük çaplı, eğim atımlı faylar, özellikle Neojen'in genç tortullarını sınırlan dırır. Metamorfizma da, yapısal şekillenmeyle uyum içinde gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located in the southern flank of Menderes Massive, 2 in the southwest Anatolia, and it covers an area of 300 Km. The tithological units of the study area are all composed of metamor phic rocks, except the young sediments of Neogene. These metamorphic rocks, from older to younger, are gneisses, granet schists, muscovite - quartz schists, lower-lever marbles, phyllites, upper-level marbles and dolomitic marbles. These distinguished rocks, in the study area, are in Precambrian, Paleozoic, Mesozoic and Tertiary ages. The gneis and gneis like rocks, accepted of Precambrian age, located in the core of the Massive are occupy the northwestern corner of the study area. The garnet schists, muscovite-quartz schists, lower- and upper-level marbles, quartzites, phyllites and metaconglomerates are belonging to the“Schist Cover”of the Menderes Massive, and they are generally of Paleo zoic age. These kinds of rocks take place in the core of the anticlines of folds which they repeate five times southerly in the study area. Dolomitic marbles which are proved to be of Mesozoic age with fossil findings and added to the“Marble Cover”, are observed in the core of repeated foldings. The boundaries between the core and schist cover, and the schist cover and marble cover are concordant in the study area. The study area has the same general metamorphic characters of the Menderes Massive. Therefore, the similerities in metamorphic features of tha Menderes Massive and the study area which could not bu abstracted from the total Massive are an expected result. The key minerals in the study area are lacking to determine the grade of metamorpism as the same as in the whole southern flank of Menderes Massive. However, one can say that, the“Medium Stage”of Amphibolite Facies of Barrow type regional metamorphism by considering 10-15 percent rates anorthite in oligoclases. The mineral assemblages of the schist cover light on the“Lower Stage”metamorphism in the Greenschist Facies. The best argument for the lensoid type emery beds in it. Dolomitic marbles were metamorphosed in the“Low est Stage”conditions of the Greenschist Facies. Besides the cover schists and the marble cover, the structural geology mIV of the study area was investigated in the eleven sub-areas, and in three, namely“Mesoscopic”,“Macroscopic”and Microscopic" different scales by considering the folded structure of the whole study area. Some of the sub-areas were separated in two parts in themselves. In this separation, the presence of tha grand NW-SE trending fault has play the principal role. The gneis, cover schists, phyllites and the dolomitic marbles crop out in the first, second, third to sixth and seventh to eleventh sub-areas respectively to each others. The structural elements, obtained from all sub-areas, and in three scales, are in a good agreement, in the investigated area. Folded and fractured properties were seen in the macroscopic structures have been reflected to the other scales. A compressional movement, from north to the south direction, played the essential role in the folding action. Anti clines and synclines were overthrusted to the south. The northwestern borders of the synclines are bounded by the thrust faults. Faults and joint systems developed parallel to the main compressional movement direc tion are typical. The grand fault has separated the study area into two parts which also developed in this direction. Especially the young sedi ments of Neogene are bounded by the small and dip slip faults which were devloped by a tensional movement.