Brushless DC motor control
- Tez No: 16306
- Danışmanlar: DOÇ.DR. N. SÜHA BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Bu çalışmada Fırçasız Doğru Akım Motor (FDAM) sisteminin dizaynı ve hız kontrol uygulaması sunulmaktadır. FDAM sisteminin temelini oluşturan, optik pozisyon algılama birimi, elektronik güç dönüştürücüsü ve sayısal devre birimleri gerçeklenmiş ve senkron motor ile uyumlu bir şekilde çalıştırılmıştır. FDAM sisteminin hızını denetleyebilmek için bir mikrodenetleyici ve gerilim kıyıcısı kurulmuştur. Motor hızı Oransal-Tümlevsel kontrol algoritması kullanılarak 10 ile 3000 devir/dakika hız aralığında denetlenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work presents the design of a Brushless DC (BLDC) Motor System and speed control implementation of this system. The units that are the basis of the BLDC motor system; the optical position sensing unit, the electronic power converter, and the logic circuit were realized and were worked in harmony with a synchronous motor. A microcontroller and a voltage chopper were constructed to handle the speed control of the BLDC system. The speed was controlled in the range of 10 to 3000 rpm by using PI control algorithm.