Stratigraphy, structural features and petrography of the neogene sequences in south Kavaklıdere (Muğla)
Kavaklıdere (Muğla) güneyi neojen istiflerinin stratigrafisi, yapısal özellikleri ve petrografisi
- Tez No: 654717
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Göktepe bölgesindeki Miyo-Pleyistosen istifi (Güney Ege, Türkiye) Turgut, Sekköy, Yatağan, Milet ve Sungur formasyonlarından oluşur ve bu istif Menderes Masifi ile Likya Naplarının tektonik dokanağını uyumsuz olarak üstlemektedir. Turgut Formasyonu'nda bulunan fosiller, geç erken - erken orta Miyosen'de ılık, yarı tropical acısu/tatlısu ortamını gösterir. Ancak, orta-geç orta Miyosen linyit çökellerinin fosil içeriği ise ılık, ılıman iklim koşulları altındaki bir tatlı su ortamını işaret etmektedir. Milet Formasyonu'nun en üst seviyesini oluşturan traverten tipi gölsel karbonatların radyometrik verileri, traverten çökeliminin yaklaşık 346 bin yıla (Orta Pleyistosen) kadar devam ettiğini gösterir. Göktepe travertenlerinin karbonat yapıları, fasiyesleri ve bileşenleri, mikrit yapılar ve fasiyesleri, spar yapılar ve fasiyesleri, çalı yapıları ve fasiyesleri, biyolojik bileşenler ve gözenekler olarak sınıflandırılmıştır. Bu, yapı, fasiyes ve bileşenler çok sığ, sığ göl kenarı ve bağıl olarak derin sığ göl ortamını göstermektedir. Fasiyeslerin düşey yöndeki değişimleri su kalınlığı ve kimyası nedeniyle siyanobakteri miktarı ve çeşitliliği ile ilişkilidir. Travertenlerin δ18O değerleri binde -11,34 ve -7,93 PDB arasında değişirken, δ13C değerleri binde -4,64 ve 3,65 PDB arasında değişmektedir. İstifin üst seviyelerinde doğru, azalan karbon ve artan oksijen değerleri, iklim koşullarının soğuk-kurak koşullardan, ılık nemli koşullara doğru değiştiğine işaret etmektedir. Duraylı izotop değerlerindeki salınımlar, sınırlı fosil içeriği, fauna ve floranın fakirliği, paleosol seviyelerinin varlığı iklimsel değişiklikleri (sıcaklık ve yağış) nedeniyle göl su seviyesinin sık sık değiştiğini gösterir. Çalışma, mikrofasiyes analizi ve duraylı izotop değerleri ile MIS 11 döneminde Ege Bölgesi iklim koşulları için yeni kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mio-Pleistocene sequence of the Göktepe area (Southern Aegean, Turkey) is composed of the Turgut, Sekköy, Yatağan, Milet, and Sungur formations and unconformably overlays the tectonic boundary of the Menderes Massif and Lycian Nappes. The fossil evidence of the Turgut Formation indicates a warm, subtropical brackish/freshwater lacustrine environment in the late early to early middle Miocene. However, the fossil record of the middle-late middle Miocene presents a freshwater lacustrine environment under warm temperate climatic conditions. Radiometric data of the travertine type lacustrine carbonates located upper part of the Milet Formation show that the Göktepe travertines were deposited until ~364 ka (Middle Pleistocene). The carbonate fabrics, facies and components of the Göktepe travertines are classified as micrite fabrics and facies, spar fabrics and facies, zoned algal fabrics and facies, shrub fabrics and facies, biological components, and pores. These facies indicate a littoral and sublittoral shallow lake environment for the Göktepe travertines. The vertical facies changes are related to cyanobacteria variations because of water thickness and chemistry. The δ18O values of the travertines range between -11.34 ‰ and -7.93 ‰ PDB and δ13C values change between -4.64 ‰ and 3.65 ‰ PDB. The upwardly decreasing carbon values and increasing on oxygen values may indicate that the climatic conditions are changed from cold-dry conditions to wet-warmer conditions The oscillations in stable isotope values, limited fossil content, deficiency in the variety of fauna and flora, the existence of paleosol levels indicate frequently fluctuation of the lake water due to climatic changes (temperature and rainfall). Our microfacies and stable isotope results contribute to further evidence for the climatic conditions of the MIS 11 interglacial periods for the Aegean region.