Rulers of the provincial empire: Ottoman governers and administration of provinces, 1895-1908
Taşra imparatorluğunu yönetenler: Osmanlı valileri ve vilayetlerin idaresi, 1895-1908
- Tez No: 163082
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
KISA ÖZET Taşra İmparatorluğunu Yönetenler: Osmanlı Valileri ve Vilayetlerin İdaresi, 1895-1908 Abdulhamit Kırmızı Bu çalışma 1895-1908 yıllarında Osmanlı vilayet idaresinin işleyişini tasvir etmektedir. Taşra idaresinin mekanizmalarını ve merkez ile vilayetler arasındaki güç ilişkilerini inceleyerek üst düzey Osmanlı idarecilerinin zihniyet dünyasını ve dönemin kendisini anlamak mümkündür. Taşradan bakarak devletin nasıl işlediğini incelemek, giderek merkezileşen ve bürokratikleşen bir devlette merkezle vilayetler arasındaki bağımlılık ilişkisini tanımlamaya yardımcı olacaktır. Valilere ve vilayet idaresine odaklanmakla bütün bir idare sistemi olarak otoriter Hamidiye idaresi ve son dönemin bürokrasi kültürü daha iyi anlaşılacaktır. Kimliklerini, işlevlerini ve eylemlerini analiz ederek valilerin devletin karar alma sistemi içindeki yerini ve bu sistemi nasıl etkilediklerini araştırdım. Valilerin rutin işlerde ve olağanüstü olaylarda, başka görevliler ve kurumlarla, yerel halk ve güç odaklarıyla ilişkilerini nasıl yönettiklerini inceledim. Tezin birinci bölümünde Tanzimat'tan itibaren vilayet idaresinin gelişimi anlatılmıştır, ikinci bölüm valilerin görevlendirilmesiyle ilgili prosedürü, onların sosyal kökenlerini, eğitim durumlarım ve kariyer çizgilerini içermektedir. Üçüncü bölüm valinin saray, sadaret ve nezaretlerle ilişkilerini, dördüncü bölüm ise taşradaki faaliyetlerini konu edinmektedir. Beşinci bölümde valilerin vilayetlerde karşılaştıkları sorunlar ortaya konmuştur. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rulers of the Provincial Empire: Ottoman Governors and the Administration of Provinces, 1895-1908 Abdulhamit Kırmızı This study is a portrayal of the operation of provincial government in the last thirteen years of the first Ottoman constitutional period, from 1895 to 1908. The aim of this study is to contribute to the understanding of the mentality of the high officialdom of the late Ottoman Empire, to display the soul of the Ottoman fin de siecle, as well as the mechanisms of the provincial government apparatus, and the power struggle between the center and the provinces. This is a study of the functioning of the state from a provincial perspective that, while giving no privilege to the perspective of the imperial capital, tries to locate the interdependence of province and center in the question of state centralization. To focus on the provincial government will help understand the nature of Hamidian autocracy as a system of government and late Ottoman bureaucratic culture. I discuss how governors interacted within and influenced the decision making system of the Ottoman empire. I do this by analyzing who the governors were, how they functioned, and why they acted as they did and presenting them in light of ordinary events, coping with a wide range of problems, dealing with institutions, groups, and individuals at both the imperial and local level. The relationship between social and educational background and official career patterns is investigated to measure the success of the bureaucratic reforms. VI