Şihabeddin Sühreverdi'nin felsefesinde ontoloji problemi
Problem of ontology in Shihab al-Din Suhrawardi's
- Tez No: 163083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada İşrâk felsefesinin önemli düşünürlerinden biri olan Şihabuddin Sühreverdî'nin ontoloji ile ilgili düşünceleri ele alınmıştır. Öncelikle düşünürün beslendiği fikrî kaynaklar ve felsefesinin temel ilkeleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra düşünürün ontoloji ile ilgili fikirleri Tann-Evren ve insan alt başlıklarında belirlenmeye çalışılmıştır. Düşünürün varlık-mahiyet problemine yaklaşımının ontolojik fikirleri üzerindeki etkisine dikkat çekilmiş, böylece işrak felsefesine yaptığı katkıya işaret edilmiştir. Ayrıca zaman zaman İslam düşünürlerinin ontoloji problemiyle ilgili fikirleri ile de mukayeseye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the importent thinkers of Ishraq philosophy, Shihab al- Din Suhrawardi's ontological thoughts were analyzed. First it was deliberated intellectual sources of the thinker and the main prenciplesl of its philosophy. Afterwards it was studied Suhrawardi's ontolojical thoughts in^subheads of God- Cosmos and human being. It was attracted attention to effects of its ideas about bieng-essence on his ontological thoughts and in this way its position in Ishraq philosophy was indicated. In addition, it was compared occasionally with other Islamic thinkers' ideas about the problem of ontology.