Bekleme hattı modelleri: Bir sağlık kuruluşunda uygulama
Waiting line models and application of health services
- Tez No: 163106
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATAMER YAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BEKLEME HATTI MODELLERİ: BİR SAĞLIK KURULUŞUNDA UYGULAMA S. Cem BUCAK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Atamer YAROL 2005 -SAYFA: 87 Jüri : Prof. Dr. Şule ÖZKAN Yrd. Doç. Dr. Atamer VAROL Yrd. Doç. Dr. M. Kemal DEĞER Sağlık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar değişen yoğunluktaki hasta sayılarına göre, personel maliyetlerinde minimum seviyede artış yaparak, hizmet bekleme ve muayene olma sürelerini minimum seviyeye indirgeyerek hasta memnuniyetini sağlamaları gerekmektedir. Bundan dolayı çalışan sayısının ve hasta bekleme süresinin minimize edilmesi için gerekli olan verilerin tespiti,analizi,hesaplanması ve uygulamadaki şeklinin ele alınmasına İhtiyaç duyulmuştur. Çalışma teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmuştur. Teori kısmında materyalleri Internet, kütüphane ve bizzat kendilerine ulaştığımız yerli ve yabancı kitap, makale bildiri vb. bilgi kaynaklan oluşturmaktadır. Uygulama ise seçilen bir sağlık kuruluşunda yapılarak, sağlık kuruluşunun mevcut kayıtlarından ve bizzat yapılan gözlemlerden istifade ederek veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler, çözüm ve yorumlama için uygun forma sokularak, TORA programı ile çözüm sonuçları ulaşarak elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. Elde ettiğimiz araştırma sonuçlarına göre, sağlık kuruluşlarında rasgele oluşturulan, poliklinik muayene hizmeti - yatan hasta muayene hizmeti - sağlık kurulu çalışması - ameliyat, çalışma saati programlarının hastanelerde verilen sağlık hizmetinin verimliliğini olumsuz yönde etkileyerek hasta memnuniyetsizliğine yol açtığı tespit edilmiştir. Yaptığımız analizlerde bazı ayların yada haftaların belirli günlerinde aşın yoğunluk ve bunun sonucu olarak uzun bekleme süreleri ve verimsiz muayene hizmetleri ile karşılaşılırken, bazı günlerde ise aşın tenhalık gözlenmektedir. Bu tür düzensizliklerin önüne geçerek sağlık hizmetinin verimini artırmak üzere her sağlık kuruluşunda benzer bir çalışma ile kendi hasta yoğunluğuna ve yapısına göre en uygun ve de en verimli çalışma saati programlan oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS WAITING LINE MODELS AND APPLICATION OF HEALTH SERVICES S. Cem BUCAK Supervisor : Ass.Prof.Dr. Atamer VAROL 2005 -PAGE: 87 Jury : Prof.Dr. Şule ÖZKAN Assist Prof. Dr. Atamer VAROL Assist. Prof. Dr. M. Kemal DE?ER A foundation that works on health sector, should minimize examine period and enhance patients' glad by minimum increasing in personnel cost and minimum period of serving, waiting and examine period according to the variable patients number. In this study, our aim was to help how to decrease the patients waiting period in health sector because of too long waiting period and unqualified serving. By helping of this study, optimum waiting period, personnel number, and working chart can be form to get maximum patients satisfaction and productivited working chart. This study can be divided into two sections named as theoritical and practical. Theoritical section consists of databases i.e. manuscripts, books, annoucments. In practical section, datum worked from a selected foundation. The observed datum were arranged to analyze and explain by TORA programm. According to our results, unarranged serving, operations hours have a negative effects on patients satisfactions. In conclusion, we observed that too long waiting period and unqualified serving in several months and days because of high patient number in that times. In every health foundation, the optimum and productive working charts will be formed according to their patient density via preventing that unsystematic arrangements.