Örgütsel özdeşleşme, örgütsel imaj ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi: Bir uygulama
The relationship between organizational identification, organizational image and organizational citizenship behaviour: An application
  1. Tez No: 163107
  2. Yazar: CANAN NUR KARABEY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER FARUK İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜTSEL ÖZDEŞLEŞME, ÖRGÜTSEL İMAJ VE ÖRGÜTSEL VATANDAŞLIK DAVRANIŞI İLİŞKİSİ: BİR UYGULAMA Canan Nur KARABEY Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk İŞCAN 2005- SAYFA: 110 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk İşcan Prof. Dr. Dursun Bingöl Yrd. Doç. Dr. Kerem Karabulut Bu çalışmanın temel amacı çalışanların örgütleriyle özdeşleşme derecesini belirlemek ve böylece örgüt üyeliğinin çalışanlar açısından ne anlam ifade ettiğini görmektir. Bu ana amaca bağlı olarak, algılanan dış imajın çekiciliğinin örgütsel özdeşleşme üzerine etkisi araştırılmış ve örgütsel özdeşleşmenin de örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi ortaya konmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde örgütsel özdeşleşme kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümünde ise örgütsel kimlik, imaj ve vatandaşlık davranışı kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde örgütsel imaj, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Son olarak, uygulama bölümünde ise söz konusu kavramlar arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla bir işletmede uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlan, örgütün dış imajını çekici bulan çalışanların örgütle daha güçlü biçimde özdeşleştiğini göstermiştir. Dolayısıyla algılanan dış imajın çekiciliğiyle örgütsel özdeşleşme arasında olumlu bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, örgütsel özdeşleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışlarını olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATIONSHIP BETWEEN ORGANIZATIONAL IDENTIFICATION, ORGANIZATIONAL IMAGE, AND ORGANIZATIONAL CITIZENSHIP BEHAVIOUR: AN APPLICATION Canan Nur KARABEY Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ömer Faruk İşcan 2005- PAGE: 110 Jury : Assist. Prof. Dr. Ömer Faruk İşcan Prof. Dr. Dursun Bingöl Assist. Prof. Dr. Kerem Karabulut The main aim of this study is to find out what extent employees identify with their organization and thus to understand what organizational membership means for them. In the context of this main aim, the impact of the attractiveness of perceived external image on organizational identification was investigated and also the impact of organizational identification on organizational citizenship behaviours was determined. In the first part of the study, the concept of organizational identification was explained. In the second part, the concepts of organizational identity, organizational image and organizational citizenship behaviour were emphasized. In the third part of the study, the relationships between organizational image, organizational identification and organizational citizenship behaviors were examined. In the application part, which is the last part of the study, in order to test the relationships between these concepts, an application study was conducted in an company. The results of this study showed that employees who perceived the external image of the organization more attractive identified with the organization more strongly. So, there is a positive relationship between the attractiveness of the perceived external image and organizational identification. Morever, it was observed that organizational identification affected organizational citizenship behaviours positively.