Uşak Arkeoloji Müzesi'ndeki Roma dönemi Phrygia şehir sikkeleri
Roman provencial coins of Phrygia from the collection of Usak Archaeology Museum
- Tez No: 163113
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TOLGA TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİNDEKİ ROMA DÖNEMİ PHRYGİA ŞEHİR SİKKELERİ Erdal ÜNAL Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2005 Danışman: Yard. Doç. Dr. A. Tolga Tek Antik çağda Phrygia' nın önemli kentlerinden biri olan Temenothyrae'de, modern adıyla, Uşak kentinde yer alan Arkeoloji Müzesi 40 yıldan fazla bir süredir bölgeden sikke toplamakta ve koleksiyonunu genişletmektedir. Müze koleksiyonunda 2004 yılı itibariyle 18000 civarında sikke bulunmaktadır. Buna rağmen, bu büyük koleksiyonla ilgili yayınlanmış bilimsel bir çalışma henüz yoktur. Bu çalışma, Uşak Müzesi sikke koleksiyonunda yer alan Phrygia bölgesine ait Roma dönemi şehir sikkelerini konu edinmektedir. Konu kapsamında müze koleksiyonunda yer alan 238 sikke incelenmiştir. Bu sikkelerin 180 adedi Phrygia, 48 adedi Lydia ve 10 adedi de diğer bölgeler olarak adlandırılan Mysia, İonia, Karia ve Pamphylia bölgelerine aittir. İncelenen sikkeler sırasıyla bölgelerine, kentlerine ve dönemlerine göre ayrılıp gruplandırılmıştır. Elde edilen verilen çeşitli açılardan değerlendirilerek bölgedeki para sirkülasyonu, kentlerin birbirleriyle ilişkileri, sikke tipleri ve politikaları hakkında sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ROMAN PROVENCIAL COINS OF PHRYGIA FROM THE COLLECTION OF USAK ARCHAEOLOGY MUSEUM Erdal ÜNAL Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, June 2005 Supervisor: Assistant Prof. Dr. A. Tolga Tek One of the most important cities in Ancient Phrygia, Temenothyrae, today's modem Usak. The Archaeology Museum at Usak is collecting coins for more than forty years; in this period öf time, the number of pieces reached 18.000 by the year 2004. Unfortunately, there is not published source about any of these materials. In this study, Roman Provincial coins of Usak museum, which belongs to Phrygia, had been examined. In this case, we work on 238 coins; 180 of these are from Phrygian and 48 of them are from Lydian cities. The remaining 10 pieces belong to the other regions, like Mysia, Ionia, Karia and Pamphylia. The examined coins are classified according to their district, their cities and periods. The data had also examined from various points, which leads us to related information about the cities themselves, relations between other cities, the coin types, politics and money circulation.