Jandarma personelinin mesleki gelişiminde uzaktan eğitimin yeri
The role of distance education in occupational development of gendarmerie personnel
  1. Tez No: 163112
  2. Yazar: ÖMER GÜNİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ JANDARMA PERSONELİNİN MESLEKİ GELİŞİMİNDE UZAKTAN EĞİTİMİN YERİ Ömer GÜNİ Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan, 2005 Danışman: Prof.Dr. Mehmet KESİM Ülkenin tamamına yayılmış teşkilat yapısıyla, ülke genelinde emniyet ve asayişi sağlamak, kamu düzenini korumakla görevli Jandarma Genel Komutanlığında, profesyonel kadroyu oluşturan subay, astsubay ve uzman jandarma mevcudunun giderek artması, suç ve suçlu kavramlarında yaşanan gelişmelerin görev sahalarına göre ihtisaslaşmış, nicelik ve nitelik bakımından yeterli uzman personel ihtiyacını doğurması, Jandarmanın görev alanına yönelik mevzuatta yaşanan değişikliklerin süratle personele aktarılarak, uygulama alanına yansıtılması ihtiyacı, uzaktan eğitimi zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluktan hareketle, araştırmada jandarma personeline uzaktan eğitim yöntemi ile verilen kursların değerlendirilmesi yapılmış ve ilgililerin de görüşleri de alınarak bu kurslara ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler, kursiyerlere ve öğretim görevlilerine farklı bir bakış açısı kazandırmak, kurs içeriğinin düzenlenmesine ve programın etkinliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak ve uzaktan eğitim yöntemi ile verilecek başka uygulamalara yön vererek, yeni perspektifler oluşturacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill THE ROLE OF DISTANCE EDUCATION IN OCCUPATIONAL DEVELEOPMENT OF GENDARMEWE PERSONNEL ABSTRACT The following needs of Gendarmerie General Command, which is resposible for protecting general security and public order with its organisational structure spreaded whole country, make necessary Distance Education; ever-increasing in amount of professional gendarmerie officers, Non Commissioned Officers and specialized gendarmeries, need for capable personnel specialized on responsibility areas according to the developments in concepts of crimes and criminals, and need for transmitting of developments in law regulations related with the duties of the Gendarmerie into practice. Duzaktan eğitim to this necessity, in this research, an evaluation of the cources which were given to Gendarmerie personnel by means of Distance Education is made and some findings about these courses are reached by taking the opinions of related personnel. It is assessed that the information acquired by this research will be helpful for; giving a different point of view to trainees and trainers, giving a new dimension to the studies for increasing the efficiency of the course schedules and rearranging of course contents, and giving direction to new practices with the methods of Distance Education.