Karayolu kargo işletmelerinde muhasebe bilgi sistemi ve Aras Kargo A.Ş. uygulaması
Accounting information systems for road freight enterprises and application in Aras Cargo
- Tez No: 163115
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİME ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KARAYOLU KARGO İŞLETMELERİNDE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ VE ARAŞ KARGO A.Ş UYGULAMASI Nuray ATAK İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2005 Danışman: Doç. Dr. Saime ÖNCE Tüm dünyada 1960-1970 yılları arasında yaşanan toplumsal, sosyal ve ekonomik olaylar, insanlık tarihinde bir sıçrama noktası yaratabilecek birikimi sağlamış ve 1970'li yıllardan itibaren de ciddi biçimde değişim ve ilerlemeyi içeren bir dönem açılmıştır. 1970'li yıllardan itibaren ise insanlık tarihinin birikimi mevcut yapıya sığamaz olmuş, bir nevi ekonomik ve kültürel patlama yaşanmaya başlamıştır. 1980'li yıllardan itibaren kapalı ekonomiden çıkış, serbest piyasa ekonomisi koşullarının oluşmaya başlaması, dış dünyaya açılma, ekonomik gelişme düzeyinin artması sonucunda teknoloji ve bilgiye yapılan yatırımların çoğalmasıyla gelinen nokta ülkemiz için yeni dönem başlatmıştır. Tüm bu niteliksel ve niceliksel değişmeler etkisini ulaştırma sektörüne de yansıtmış ve bu sektörün nesnel bir ihtiyacı olarak kargoculuk devreye girmiştir. Kendisine özgü bir yapısı, işleyişi ve hizmet anlayışı olan kargo taşımacılığı sektörü bugüne kadar oldukça hızlı bir gelişme seyri göstererek gelmiştir. Kargo sektörü yıllar itibari ile klasik taşımacılık anlayışının tekdüzeliğini ortadan kaldırmış ve hizmette çeşitlilik unsurlarını dikkate alarak kendi kuralları olan bir yapılanmaya gitmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik için aday ülke kabul edilmesiyle Avrupa standartlarına ulaşabilmek ve Türk insanının layık olduğu hizmeti gerçekleştirebilmek için kargo sektörünün çağın gerektirdiği koşullara göre yapılandırılması, idari-mali ve hukuki sorunların çözümlenmesi gerekmektedir. Gerek ülkemizde gerekse de dünyada ki gelişmelere baktığımızda bu sektörde faaliyet gösteren kuruluşların önümüzdeki dönem boyunca öneminin artacağım görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The social and economic events having occured from 1960 to 1970 provided a basis for a jumping point in human history and since 1970s an erat hat includes serious changes and improvements has broken out. However, since those years the potential of human history hasn't been able to fit the current structure, leading to economic and cultural pop-ups. Since 1980s, a new era in our country has been launched by the increasing investments into technology and information, as a result of various factors such as abandoning reserved economy, forming liberal economy conditions and interacting with the other conutries, All these qualitative and quantative changes have reflected their effects on transportation sector, too, and cargoing has come up as an objective need of this sector. The cargo transportation sector, the structure, function and service of which are unique to itself, has been developing rapidly since then. Cargo sector has gradually diminished the monotonous notion of classic transportation and it has formed its own principles by considering the service variety aspects. As Turkey has been accepted as a candidate to complete membership of European Union (EU), it is necessary that the cargo sector be formed on the basis of current needs of the society, and administrative, financial as well as legitimate problems be solved to catch up with European standards and to provide the service which Turkish people deserve. Considering the improvements in cargo bussiness both in Turkey and all around the world, it can be easily seen taht the importance of the companies in the sector will inevitably increase in the near future.