Eleştirel hukuk çalışmaları hareketi/öncü kuramcılar ve temel meseleler
Critical legal studies movement/leading theoreticians and basic problems
- Tez No: 163121
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET HALUK ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ELEŞTİREL HUKUK ÇALIŞMALARI HAREKETİ Öncü Kuramcılar ve Temel Meseleler Kasım AKBAŞ Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2005 Danışman: Yard. Doç. Dr. Ahmet Halûk AT ALAY Teknik hukukçuların olduğu kadar, hukuk felsefecilerinin de, araştırma konulan olan“hukuk”hakkında,“eleştirel”bir tutuma sahip oldukları söylenemez. Bu durum, hukukun bir“bilinç formu”haline gelmesinden de kaynaklanmaktadır. Hukuka ilişkin böylesine bir saptamayı yapmamıza da yardımcı olacak hukuk çalışmaları, son yirmi beş yıldır, ilk olarak ABD 'de toplanan bir konferansın, Eleştirel Hukuk Çalışmaları Konferansı'nın adıyla anılır olmuştur. Eleştirel Hukuk Çalışmaları Hareketi, hukuksal belirsizlik, hukukun tarafgirliği ve bir ideoloji olarak hukuk argümanları üzerinden hukuksal liberalizm eleştirisine yönelmektedir. ABD kaynaklı bu“hareket”Avrupa'da teveccüh görmüş, çeşitli ülkelerde hemen hemen aynı başlıklar altında çalışmalar yürütülmüştür ve yürütülmektedir. Türkiye'nin ve Türkçe hukuk felsefesi yapanların Eleştirel Hukuk Çalışmaları Hareketi ile aşina olduğunu söylemek ise mümkün değildir. Dolayısıyla, çeşitli önermeleri, özellikle uluslararası arenada yaşanan gelişmelerle de doğrulandığı kabul edilebilecek bu hareketin, Türkçe'de, öncelikle betimleyici bir çalışma kapsamında ele alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu aynı zamanda, hukuka ilişkin eleştirel bir yaklaşımın gündeme getirilmesi açısından da gerekli görülmektedir. Eleştirel Hukuk Çalışmaları Hareketi/ Öncü Kuramcılar ve Temel Meseleler başlıklı bu yüksek lisans tezinin yöneldiği öncelikli amaç ve taşımaya aday olduğu önem bundan ibarettir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT CRITICAL LEGAL STUDIES MOVEMENT Leading Theoreticians and Basic Problems Kasım AKBAŞ Department of Public Law Anadolu University Social Sciences Institute, February 2005 Advisor: Assistant Professor Ahmet Halûk AT ALAY Not only the technical lawyers, but also the legal theorists do not always have a critical perspective on law. Because law becomes a form of conscious. The studies which see law as a form of conscious, now have the same name with a conference, Conference on Critical Legal Studies, which took place in USA. Critical Legal Studies Movement is a critic of legal liberalism by the arguments of legal indeterminism, the partiality of law and legal ideology. This movement, originates from USA, found proponents in Europe and there are still some studies in Europe which have almost the same name with Critical Legal Studies. But unfortunately, Critical Legal Studies are not so well-known in Turkey by Turkish legal philosophers. So, it was an absolute necessity to study on Critical Legal Studies in a descriptive manner. It is also necessary to render critical approaches current nowadays. It is the primarily aim and importance of this work, named Critical Legal Studies Movement/ Leading Theoreticians and Basic Problems.