Sanatçı kitaplarında grafik tasarımın rolü ve çağdaş kitap tasarımında yeni anlatım biçimleri
The role of graphic design in artist' books and new ways of expressions in contemporary book design
  1. Tez No: 163120
  2. Yazar: MELİKE TAŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ERTEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SANATÇI KİTABINDA GRAFİK TASARIMIN ROLÜ ve ÇAĞDAŞ KİTAP TASARIMINDA YENİ ANLATIM BİÇİMLERİ Melike Taşçıoğlu Grafik Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005 Danışman: Doç. Dr. R. Hakan Ertep Kuralların değil, yeni beklentilerin yönlendirdiği yeni tasarım ve sanat anlayışında, kitap, bu beklentilere ve yeni denemelere açık, özgün çalışmalara elverişli bir formdur. Kitabın çok sayıda üretilebilir oluşu, bu yeni bakış açılarının pek çok insana aktarılabileceğinin göstergesi ve bu da farklı tasarımlarla zenginleşen bir kültür oluşumunun temelidir. Bu nedenle kitabın yemden ele alınması -özellikle bilgi içeren kitabın elektronik ortama göç ettiği günümüzde- kaçınılmaz hale gelmiştir. Sanatçı Kitabı alanında rastlanan, anlatımda kitabın tüm elemanlarının kullanıldığı bir anlayış, çağdaş kitap tasarımında da yol gösterici bir rol oynamaktadır. Basılı kitabın kimliğinin bu mantıkla yola çıkılarak yeniden vurgulanması, onun üç boyutlu varlığını sürdürebilmesi için, kitap tasarımı adına yapılan yeni denemeler ve yeni anlatım biçimleri ile gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the new understanding of art and design, oriented by new expectations -and not by the rules-, the book is a form gratifying these expectations with its flexibility of being open to many creative and distinctive works. The fact that a book can be mass produced indicates the new points of view can be shared. This fact structures a new culture ground, enriched by contemporary book designs. The re-defining of the book is therefore essential -especially in the information age where almost all the information is migrating to electronic media. The understading of the book in Artists' Books uses all the elements of a book to communicate and this understanding leads the contemporary book design. The identity of the printed book must be carried by new ways and forms of expressions for this is the most significant aspect for the survival of the book in 3-dimensions.