Phrygia Epiktetos kentlerinden Dorylaion - Dorylaeum Antik Kenti
The Dorylaion - Dorylaeum Ancient City of Phrygian Epictetos cities
  1. Tez No: 163122
  2. Yazar: MELİKE KAVLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACİSER SİVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Tarım ve hayvancılık açısından verimli olan bir ovada yer alan ve önemli yolların kavşak noktasında bulunan Dorylaion antik kenti bir Phryg yerleşmesidir. Kentin kurucusu Eretrialı Dorylaos'tur. 19.yy.'dan itibaren bölgeyi ziyaret eden araştırmacılar ve gezginler, adı geçen kentin yeri hakkında Antikçağ ve Ortaçağ kaynaklarına dayanarak çeşitli görüşler öne sürmüşlerdir. Görüşlerin tamamı bir araya getirildiğinde, kent hakkında üç temel görüş ortaya çıkar, tleri sürülen bu üç görüşe göre; Dorylaion kenti Şarhöyük'de, Karacahisar'da ya da bugünkü Eskişehir'in Odunpazarı semtinde olmalıdır. Bu çalışmada Dorylaion kentinin konumu, sınırları ve tarihsel süreç içerisindeki gelişimi araştırılmıştır. Eskişehir ve çevresinden ele geçirilen epigrafık malzeme ve kent sikkelerini kapsayan bir katalog çalışması yapılmıştır. Bu eserlerden ve 1989 yılında Prof. Dr. A. Muhibbe DARGA başkanlığında başlatılan Şarhöyük kazıları ışığında, Dorylaion kent merkezinin Şarhöyük olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, elde edilen verilerden kentin genel yapısı hakkında bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern Eskişehir was a city known as Dorylaion in Greek and Dorylaeum in Latin in the ancient world and the Middle Ages. The name of the city is Darauliya or Drusilya in Arabic sources. As a rich phrygian commercial city, Dorylaion is described as a crossroads of the important routes, with various thermal springs. Dorylaeus of Eretria is said t hav been the founder of the city. From 19* century, the researchers and travelers, who visited the area, have some opinions about the location of that city, according to the ancient and Middle ages sources. When all the opinions brought together, three basic views come to light about the location of the city. According to these three views; Dorylaion must be located in Şarhöyük, in Karacahisar or in the district Odunpazari of modern Eskişehir province. In this study, the location, the borders and the historical process of Dorylaion was searched. A catalogue which was consist of inscriptions, all kind of architectural and sculptural materials,and stels was prepared. Not only the evidence optained from these epigraphic materials but also the results of the Dorylaon excavations under the direction of Prof. Dr. A. M. DARGA, it is clearly understood that the center of Dorylaion was located at Şarhöyük.