Müşteri sadakati sağlamada sadakat programlarının rolü ve perakendecilik sektöründe bir uygulama
The role of loyalty programmes in providing customer loyalty and an application in the retail sector
  1. Tez No: 163123
  2. Yazar: NURDAN ÖZLEM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MÜŞTERİ SADAKATİ SAĞLAMADA SADAKAT PROGRAMLARININ ROLÜ VE PERAKENDECİLİK SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA Nurdan Özlem BEKTAŞ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2005 Danışman: Yard. Doç. Dr. Mine OYMAN Günümüzde işletmelerin ana amacı, varlıklarını devam ettirmek ve rekabette bir adım öne geçmektir. Bunun başarılabilmesi için, işletmelerin kendi ürün ya da hizmetlerine bağlı sadık müşteriler edinmeleri gerekmektedir. Bunun için işletmeler sadık müşteriler oluşturulmasında etkili olan stratejilere başvurmaktadırlar. Çalışmanın ilk bölümünde, müşteri sadakati kavramı ile önemi, müşteri sadakat düzeyleri, müşteri sadakati sağlama süreci ve müşteri sadakati ile ilgili olan kavramlar açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, müşteri sadakatini sağlamaya yönelik programlar ve sadakat programı çeşitleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, perakendecilik sektöründe seçilen bir mağazaya ait kartı bulunan 100 müşteriye bir anket uygulanarak müşteri sadakati ve sadakat kartı programının müşteri sadakatinde etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE ROLE OF LOYALTY PROGRAMMES IN PROVIDING CUSTOMER LOYALTY AND AN APPLICATION IN THE RETAIL SECTOR Nurdan Özlem BEKTAŞ Department of Business Administration Anadolu University Institute of Social Sciences, February 2005 Supervisor: Assist. Prof. Mine OYMAN Today, the main aim of companies is, to maintain their existence and to be advantageous in competition. To succeed it, companies need to have customers who are loyal to their products and services. Because of it, the companies apply the programmes which are affective to make loyal customers. In the first chapter of the study, customer loyalty, importance of customer loyalty, levels of customer loyalty, steps of customer loyalty and the conceptions about customer loyalty are explained. In the second chapter of the study, programmes providing customer loyalty and kinds of loyalty programmes are studied. In the third chapter of the study, customer loyalty and the effect of loyalty card programme on customer loyalty have been determined performing with a questionnaire on 1 00 customers having loyalty card of a selected market in retail sector.