Dış borç sürdürülebilirliği ve Türkiye uygulaması
Foreign debt sustainability and application to Turkey
- Tez No: 163124
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
DOKTORA TEZ OZU DIŞ BORÇ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ VE TÜRKİYE UYGULAMASI Sabri AZGUN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat-2005 Danışman: Prof.Dr.Kemal YDLDHUM 1980'li yıllardan itibaren gelişmekte olan ülkelerde, dış borç krizleriyle birlikte gündeme gelen sürdürülebilirlik, önemini ve popülaritesini koruyan bir inceleme alanı olmuştur. Konuya ilişkin gelişen literatür, başlangıçta dış borç sorununu bir likidite problemi olarak kabul etmesine rağmen; ilerleyen yıllarda sorunun yurtiçi tasarruf açığından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Likidite sorununun kısa vadeli karakteri karşısında, uzun vadeli bir niteliğe sahip olan yurtiçi tasarruf açığı; dış borç sürdürülebilirliği ve dolayısıyla geri ödeme yeteneğinin sorgulanmasını gerektirmiştir. Geri ödeme yeteneği, cari politikaların sürdürülebilirliğini gösteren zamanlararası bütçe kısıtına göre belirlenmektedir. Genel olarak borç servisinde kullanılacak olan kaynakların hali hazır değeri, cari borç stokuna eşitse, geri ödeme yeteneği koşulu sağlanmaktadır. Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerde dış borç ve sürdürülebilirlik sorunları incelenmekle birlikte, asıl amaç Türkiye'nin dış borç yapısı ve gelişimini ortaya koymak ve Türkiye ekonomisinde dış borç geri ödemeleri bakımından sürdürülebilirlik koşulunun sağlanıp sağlanmadığını analiz etmektir. Türkiye'nin dış borcunun analizinin ardından, Hakkio- Rush (1991) ve Sawada (1994) çalışmaları temelinde belirlenen sürdürülebilirlik koşulu, Engle- Granger ve Johansen eşbütünleşme metodolojileri çerçevesinde test edilmiştir. Elde edilen ekonometrik sonuçlar 1981-2003 ve Şubat 2001- Ekim 2004 dönemlerinde Türkiye ekonomisinin dış borç geri ödemeleri itibariyle geri ödeme yeteneği koşulunu sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The Sustainability, which has come into attention since the foreign debt crises of 1980's, has become a research area that maintains its importance and popularity. In the related literature, while the foreign debt problem was considered simply as liquidity problem at first, later on, it has been understood that the problem is caused by the domestic savings deficit. The deficit in domestic savings which has a longer term characteristic comparing the liquidity problem requires the foreign debt sustainability and the solvency be questioned. Solvency is determined by the intertemporal budget constraint which shows sustainability of current policies. Generally, when the expected value of future resources that one devoted to debt service, equals the current debt stock, solvency condition is satisfied. In addition to examining debt sustainability problem of developing countries the main objective of this study is to determine Turkey's foreign debt structure and development. And to analyze whether Turkish economy satisfies debt sustainability criteria in light of foreign debt repayment Having analyzed Turkish foreign debt, the determined solvency condition on the basis of Hakkio- Rush (1991) and Sawada (1994) studies is tested with cointegration methods of Engle-Granger and Johansen Econometric results obtained has demonstrated that solvency condition is satisfied in consideration of foreign debt repayments of Turkish economy for 1981-2003 and February 2001- October 2004 periods.