Çevre maliyet muhasebesi bilgi sisteminin geliştirilmesi ve bir uygulama
Improving environmental cost accounting information system and an application
- Tez No: 163142
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇEVRE MALİYET MUHASEBESİ BİLGİ SİSTEMİ'NİN GEIİŞTİRİLMESİ VE BİR UYGULAMA Mustafa GÜL İşletme Ana Bilim Dalı (Muhasebe Bilim Dalı) Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2005 Danışman: Yrd.Doc.Dr. Adnan SEVİM Son yıllarda tüm dünyada ortaya çıkan ve giderek artan çevre bilinci, işletmeleri çok yakından etkilemiştir. İşletmelerin bu artan rekabet ortamına uyum sağlayabilmelerinde ve pazarda kalıcı üstünlük elde edebilmelerinde çevreye verecekleri önem, yaşamsal bir rekabet etkeni olmuştur. Dolayısıyla işletmelerin faaliyetlerini yürütürken çevre bilincini ön planda tutmaları, çevreyi korumaları ve geliştirmeleri temel sorumlulukları arasında yer alamaya başlamıştır. Doğal olarak işletmeler çevre koruma ve geliştirme fâaliyetlerini yürütürken, çevre maliyetleri olarak adlandırılan bir takım ek maliyetlerle karşılaşmaktadırlar. Geleneksel maliyet muhasebesi bilgi sistemi, çevre maliyetlerinin belirlenmesi ve muhasebeleştirilmesi konusunda yetersiz kalmaktadır. Ancak işletmelerde yöneticilerin daha doğru ve daha etkin kararlar alabilmelerini sağlayacak çevre maliyetlerini de kapsayan bir maliyet muhasebesi bilgi sisteminin kurulması, çevre faaliyetlerinin yönetimi açısından önemlidir. Böylelikle işletmelerin çevreyle ilgili gerçekleştirdiği faaliyetler ve bunların sonuçları belirlenerek, işletmelerin çevre performansıyla ilgili bilgiler gerek işletme içi, gerekse işletme dışı bilgi kullanıcılarına iletilmiş olacaktır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada“Çevre Maliyet Muhasebesi Bilgi Sistemi”geliştirilmeye çalışılmış ve bu anlamda bir örnek uygulama yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The companies are affected by the environmental consciousness that has emerged and gradually increased in the recent years. In other words value of the environment that should be given by the companies has been a vital competition in competitive environment and also gained a permanent place in the field of markets. Therefore, while the companies are executing their activities, considering the environment consciousness on the first place and protecting and improving the environment have taken a basic place among the responsibilities. Naturally, as the companies execute their activities, they face some additional costs, which could be named as environmental costs. Conventional cost accounting information system has been insufficient in determining and converting environmental cost into account system. However, it is a necessity to set up a cost accounting information system for the managers who make healthier and more efficient decisions for companies that they work, this is so important for management of environmental activities. Thus, through substantiating environmental activities and stating the results of these activities, enterprises will conduct data that relates to environmental performances to both internal and external data users. From this point of view, in this study, environmental cost accounting information system has been tried to improve and to make some suggestions by doing enterprise analysis.