Petrol sanayiinde dikey bütünleşme: Azerbeycan petrol sanayi üzerine bir inceleme
Vertical integration in oil industry: A study on Azerbaican oil industry
  1. Tez No: 163143
  2. Yazar: TOĞRUL MEHDİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT GÜNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU PETROL SANAYİİNDE DİKEY BÜTÜNLEŞME: AZERBAYCAN PETROL SANAYİİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Toğrul MEHDİOĞLU İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2005 Danışman : Yrd.Doç.Dr. Bülent GÜNSOY Bu yüksek lisans tezinde, 1800'lü yıllardan beri petrol sanayiinin gelişim süreci başta olmak üzere, petrol fiyatlarının seyri ve dünyada faaliyet gösteren en önemli petrol şirketleri konu edilmiştir. Konunun devamında petrol şirketlerinin yapılan incelenmiş ve büyük çoğunluğunun Dikey Bütünleşik yapıya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu perspektifler çerçevesinde, dikey bütünleşme kavramı incelenmiş ve dikey bütünleşik yapılatın özellikleri ortaya konmuştur. Çalışmada bu tür dikey bütünleşik yapıya Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi(ACDPŞ) örnek gösterilerek bu kuruluş incelenmiştir. Bir devlet tekeli olan ACDPŞ'nin etkinliği incelenmiş ve verimliliğin artırılması için ne gibi çalışmalar yapılması gerektiğine değinilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde petrolün tanımı yapılmış ve yakıtlar içindeki önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, dünya petrol sanayiinin tarihçesine kısaca değindikten sonra petrol fiyatlarının son yıllardaki seyri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümde dünya petrol sanayiindeki ekonomik büyüklükler ortaya konmuş ve dünya petrol ticareti istatistiksel verilerle ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle dikey bütünleşme tanımlanarak kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Bölümün devamında, petrol sanayiinde dikey bütünleşik yapıların gelişim süreci incelenmiş, yararlan ve sakıncaları tartışılmıştır. Bölümün sonunda dikey bütünleşik yapıların alternatifleri ortaya konularak bir karşılaştırma yapılmıştır.m Dördüncü ve son bölümde Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi bir dikey bütünleşme örneği olarak konu edilmiştir. Bu bölümde öncelikle Azerbaycan petrol sanayii incelenmiş ve bir devlet tekeli olarak ACDPŞ'nin petrol sanyii üzerindeki ağırlığı vurgulanmıştır. Bölümün sonunda ACDPŞ'nin dikey bütünleşik yapısı ayrıntılı olarak incelenmiş ve geleceğe dair bazı tahminlere yer verilmiştir. Bu tahminlerde ACDPŞ'nin özelleştirme ihtimali değerlendirilmiş ve özelleştirmenin şirketin performansına etkisi üzerine inceleme yapılmıştır. Çalışmanın sonunda özelleştirmenin şirket performansına pozitif ve negatif etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this dissertation beginning with the developmental process of the oil industry, the course of the oil prices and the most important oil companies that are active in all over the world have been analyzed. Further in the study, the structure of the oil companies has been examined and it has been concluded that most of them have a Vertically Integrated structure. Within the framework of these perspectives, the concept of vertical integration has been examined and the features of vertically integrated structures have been put forth. In the study, the State Oil Company of Azerbaijan Republic(SOCAR) has been analyzed as an illustration of this kind of vertical integration. The efficiency of SOCAR as a state monopoly has been examined and the kinds of adjustments that should be done to increase productivity have been mentioned. In the first part of the dissertation, the meaning of oil has been explained and its importance among fuels has been given special emphasis to. In the second part, after mentioning briefly the history of oil industry, the course of oil prices in recent years has been examined in an elaborate way. Within this part, the economic largenesses in the world oil industry have been put forward and the world oil trade has been defined in statistical terms. In the third part, before all else, by defining vertical integration, its conceptual framework has been attemped to be drawn. In the rest of the part, the course of the progress of vertically integrated structures has been examined and their benefits and drawbacks have been argued. At the end of the part, putting forward the alternatives of vertically integrated structures, a comparison has been made. In the last part, the State Oil Company of Azerbaijan Republic(SOCAR) has been the subject as a vertical integration model. In this section, the Azerbaijan oil industry has been examined and as a state monopoly its influence on the oil industry has been emphasized. At the end of the part, the vertically integrated structure of SOCAR has been studied in detail and some predictions about future has been included. In these predictions, the possibility of the privatization of SOCAR has been evaluated and an empirical study about the effects of privatization on the company has been done. At the end of the study, the possitive and negative effects of privatization on the performance of the company have been argued.