Travmalı hastalarda posttravmatik erken dönem sitokin değerleri, travma skorları ve mortalite arasında ilişki
The relationship between posttraumatic early phase cytokin levels, trauma scores and mortality in traumatized potients
- Tez No: 163189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YAĞMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Multibl travmalı hastalarda vakaların büyük kısmında (%30'dan fazla ) ciddi organ komplikasyonlar olur ki buda yüksek morbidite ve bazı vakalarda ölüme neden olur. İnflamasyonun ana kaynakları olduğu anlaşılan (l/R) hasan ve doku hasarının derecesinin sınırlanması primer terapötik yaklaşımdır. Çalışmalar vücudun konak defans mekanizmasını destekleyecek immünomodülatör mekanizmaların geliştirilmesine odaklanmıştır. Majör proinflamatuar sitokinler IL-1, IL-6, IL-8 ve TNFa pek çok çalışmada araştırılmıştır. Bizim yaptığımız çalışmada travmaya maruz kalan hastalarda posttravmatik erken dönem sitokin değerleri, travma skorları, mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmak planlandı. Hastaların sitokin değerleri (IL-1, IL-2, IL-6, IL-8 ve TNFa), RTS, ISS, APACHEII skorlamaları belirlendi. Hastalar 5 gruba aynldı.1.Grup:Kafa travmalı (n=39), 2. Grup Göğüs travmalı (n=11), 3. Grup Abdomen travmalı (n=16), 4. Grup Extremite travmalı (n=18), 5. Grup Mixt travmalı (n=15) hastalardan oluşmaktaydı. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde IL-6'nın travma sonrası oldukça yükselen bir sitokin olduğunu belirledik.
Özet (Çeviri)
Multible traumatized patients encounter, high percentage of cases (up to %30),severe organ complications that lead to high morbidity in some cases to death. The primary therapeutic aim is t oto limit the ischemia/reperfusion (l/R) injury and the dgree of tissue injury, since both factors are understood to be the main sources of inflammation. Recent investigations have been focused on the development of immunomodulatory procedures to support the body's host defense mechannisms Major proinflammatuar cytokines ( IL-1, IL-6, IL8 and TNFa) have been researched in many studies. In our study, we planned to research related to posttraumatic early cytokines, trauma scores and mortality in multitraumatized patients. The cytokines (IL-1, IL-2,IL6, IL-8 and TNFa), trauma scores (lSS[lnjury Severity Score], RTS[Revized Traumatic ScoreJ), APACHE II (Acute Physiolgy and Chronic Healt Evaluation II) scores of patients were designated. Patients were seperated in 5 groups.