Yılan ısırmalarında düşük doz antivenom tedavinin etkinliği ve sistematik tümör nekrozis faktör-α salınımının mortalite ve morbidite ile olan ilişkisi
The efficacy of low dosage antivenom therapy and the effect of systemic TNF-α release on morbidity and mortality in snakebite cases
  1. Tez No: 163188
  2. Yazar: AYÇA AÇIKALIN AKPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL GÖKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yılan Isırmalarında Düşük Doz Antivenom Tedavisinin Etkinliği ve Sistemik Tümör Nekrozis Faktör-a Salınımının Mortalite ve Morbidite İle Olan İlişkisi Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yılan ısırmaları önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Ülkemizde yaklaşık 40 tür yılan vardır. Çukurova bölgesinde sıklıkla Vipera ammodytes meridionalis ve Vipera lebetina obtusa tipi zehirli yılanlar bulunmaktadır. Bu tür yılanlar ciddi sistemik ve doku hasan yaratacak zehire sahiptirler. Çalışmamıza Haziran 2000 ile Ağustos 2003 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalma yılan ısırması nedeniyle başvuran ardışık 20 kadın, 25 erkek toplam 45 hasta (yaş ortalaması: 40.3 ± 18.8 yıl) prospektif olarak alındı. Hastaların Acil servise başvuru esnasında, tıbbi tedavi öncesi alman kan örneklerinde, tam kan sayımı, fibrinojen, fibrin yıkım ürünü, protrombin zamanı, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, biyokimyasal parametrelerine ve Tümör nekrozis faktör alfa (TNF-a) düzeylerine bakıldı. Hastaların tedavisini yönlendirmek ve takibini kolaylaştırmak amacıyla klinik olarak evrelendirildi. Hastaların 1 l'i Evre 1, 17'si Evre 2 ve 17'si Evre 3 klinik bulgulara sahipti. Hastaların TNF-a değerleri Evre l'de 72.25 ± 78.25, Evre 2'de 301.48 ± 369.53, Evre 3'te 382.48 ± 539.74 idi. Klinik zehirlenme şiddeti arttıkça TNF-a seviyesinin de arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Efficacy of Low Dosage Antivenom Therapy and The Effect of Systemic TNF-a Release on Morbidity and Mortality in Snakebite Cases. As it is similar in the entire world, snake bite causes mortality and morbidity in Turkey. There are approximately 40 snake species in our country. In the region of Çukurova, there often exist the venomous types, Vipera ammodytes meridionalis and Vipera lebetina obtusa. The venoms of there types cause serious systemic and local tissue damage. In our prospective study, we investigated a number of 45 patients, 20 females and 25 males (mean age; 40.3 ± 18.8 years), who admitted to Çukurova Universities faculty of Medicine Emergency Department with complaint of snake bite between June 2000 and August 2003. As the initial assessment before any medications, blood samples of the patients were obtained for complete blood count, fibrinogen, fibrin degradation product, protrombin time, active parsiyel tromboplastin time, biochemical parameters and tumor necrosis factor alpha (TNF-a) level measurements. We grouped the patients according to their clinical presentations in order to plain treatment and facilitate the follow up period procedures. There we 3 grades and the number of the patients in the grades 1, 2 and 3 were 11, 17 and 17 respectively. The TNF-a levels of the patients were 72.25 ± 78.25 in grade 1, 301.48 ± 369.53 in grade 2 and 382.48 ± 539.74 in grade 3. We found that the TNF-a levels of the patients increased with the increase in the severity of the toxicity.