Süt dişlerinde farklı restoratif materyaller ile hazırlanan kısa post kor ve üst restorasyonların in vivo ve in vitro değerlendirmesi
The in vivo and in vitro evulation of short post core and over restaration prepared with different materials in primary teeht
- Tez No: 163195
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Süt ön keser dişlerin erken yaşta kaybedilmesi çocuklarda ısırma etkinliğinin azalmasının yanı sıra, konuşma bozulduklarına ve psikolojik olarak kötü yönde etkilenmemelerine sebep olmaktadır, özellikle pulpanın olaya dahil olduğu aşırı madde kayıplarında en önemli problem çocuklarda işlemin kısa sürede bitirilebilmesi ve tutuculuğun iyi olmasıdır. Bu konu ile ilgili olarak kısa post kor ve üst restorasyon uygulaması bir tedavi alternatifi sunulmuştur. Çalışmamızda kısa post kor ve üst restorasyon uygulaması için hibrid, akıcı, kondanse edilebilir kompozit rezin, materyalleri kullanılmış ayrıca akıcı kompozit+S2 cam fiber (yalnızca kısa post hazırlanmasında) kombinasyonu ile 4. grup oluşturulmuştur. Çalışma in vivo, in vitro ve SEM değerlendirmesi olararak üç kısımdan meydana gelmiştir. Çalışmanın in vivo kısmında 3-6 yaşlan arasında toplan 12 çocuğun 40 süt ön keser dişine kanal tedavisi sonrasında her materyalden eşit sayıda olacak şekilde kısa post kor ve üst restorasyon uygulaması yapılmıştır. Tüm çocuklardan başlangıç, tedavi sonrası, 1. hafta, 3. ay, 6. ay, 12. ay ve 15.aylarda oral hijyen indeksi, plak indeks, gingival indeks ve dişeti cebi ölçümleri yapılarak kaydedilmiştir. Ayrıca değerlendirme periodları boyunca çocuklar ve ebeveynleri diş fırçalaması konusunda motive edilmiştir. Yapılan istatiksel değerlendirmede oral hijyen seviye ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır ( P>0,05). Plak indeks değerlendirmesinde materyaller arasında anlamlı bir farklılık bulunamazken (P>0,05), materyallerde zamana bağlı olarak plak indeks skorları bakımından anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir (P>0,05).IV Gingival indeks değerlendirmesinde dişlere uygulanan farklı materyaller arasında anlamlı bir farklılık bulunamazken (P>0,05), zamana bağlı olarak gingival indeksteki değişimler anlamlı bulunmuştur (P0,05). Restorasyonların kilinik değerlendirmesinde 9. ve 15. aylarda Alert grubunda başarısızlık gözlenlenmiştir. Çalışmanın în vitro kısmında hazırlanan örneklere, baskı ve çekme testi uygulanmıştır. Meydana gelen başarısızlık şekilleri steromikroskop altında incelenmiştir. Hem baskı hem de çekme testi sonucunda en yüksek değeri Tetric flow grubu sergilemiştir (224,350N). Çekme testi sonucunda gruplar arasındaki farklılık anlamlı bulunmazken (P>0,05), baskı testinde gruplar arasındaki farklılık anlamlı bulunmuştur (PO.05). Çekme testi sonucunda başarısızlık şekilleri karşılaştırıldığında gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür (PO.05). Baskı testi sonucunda ise aradaki farkın anlamsız olduğu bulunmuştur (P>0,05). SEM değerlendirmesinde her gruptan l'er örnek hazırlanmış ve örneklerin tutucu bölgesi -restoratif materyal ve kök dentini-restoratif materyal arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The early loss of maxillar anterior teeth of children causes the decrease of bite force, speech disorders and negative effects on children's psycology. The most important problem in excessive material loss including pulpa is the shortness of completion process in children and good condition of retantion. în this context, the implementation of post cor and over restoration is another treatment alternative. In our study, for short post cor and over restoration hybrid composite resin, flowable resin composites and condensable resin composites have been used. And also 4th group has been composed of formed wiht the combination of flowable resin composites+S2 Glass Fiber (only in preparation of short post). Our study consists of 3 parts: In vivo, In vitro and SEM evaluation. In In vivo part of the study, post cor and over restoration methods have been applied after endodontic treatment of 40 maxiallar anterior teeth in 12 children between the ages of 3-6. In all children; measurement of initial, post treatment 1st week, 3rd, 6th, 12th and 15th month periods for hygiene index, plaque index and sulcus depth criteria have been done and recorded. Also, during the evaluation periods, the children and their parents have been motivated for tooth brushing. In statistical analyses, no significant difference has been found among mean scores of the oral hygiene levels. There has been found no significant difference between materials in plaque index analyses. No significant difference has been observed between plaque index scores in terms of time, either.VI In gingival index analyses, while there has been no significant difference between various materials implemented to teeth, the differences in gingival index in terms of time were significant. In measurements of sulcus depth of restored teeth, there has been ho significant difference between both time periods and materials. Clinical analyses of Alert Group restorations between 9th and 15th months have been to failure. Shear bond strength and Tensile bond strength tests have been applied to samples in in vitro part. The failed ones have been examined under the steromicroscope in 10X magnification. In both tests results, Tetric flow group had the highest value. While the difference between the tensile bond strength tests was not important; the difference in shear bond strength test groups was significant. After the tensile bond strength test, the failed results have been compared and significant differences have been recorded between groups. In the results of shear bond strength test, it has been found that the difference was not significant. In SEM analyses, one sample has been chosen from each group and the relations between restorative material and root dentin, an that of restorative materials and undercut regions of samples have been analysed.